| AndrewR a întrebat:

Salutare!
As vrea sa incerc si eu sa dau la jandarmi sau la politie (Campina). Ajutati-ma si pe mine si explicati-mi despre fiecare in pare, probe, materii si cand se sustin probele. Doar cei care sunt informati, va rog.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Informatii complete, de la A la Z, vei obtine daca te ostenesti sa citesti tot ceea ce se afla in pagina oficiala a MAI din link-ul: http://www.mai.gov.ro/index06_2.html

| Sara1248 a răspuns:

Pentru Campina te inscrii la IPJ, dai testarea psihologica, faci fisa medicala, iar apoi te prezinti la scoala daca esti considerat APT de cei de la IPJ (ei iti vor trimite dosarul la scoala). In Campina vei fi iar examinat medical, sa vada daca ai semne particulare, apoi vei da proba sportiva care consta intr-un traseu aplicativ ce cuprinde 11 obstacole (daca nu ma insel), iar timpul maxim trebuie sa fie de 2:25 cu tot cu penalizari, daca e cazul. Daca esti apt si la aceste probe, dai examen scris la romana si engleza, grile din gramatica. Alte detalii, de exemplu cand se sustin probele, le gasesti pe site-ul lor, pentru ca asta depinde de fiecare sesiune. Pentru sesiunea din iarna au inceput deja inscrierile, dar ai o sansa si in vara. Mult succes! happy