| IHrteBananas a întrebat:

Salutare bai! As vrea sa aflu si eu niste informatii despre liceul militar Dimitrie cantemir. Sunt clasa a 7-a si as vrea sa dau la acest liceu.
Cat de greu este sa intri?
Dar dupa ce ai intrat?
Aveti anumite sfaturi?
Cum se intra? (Probe, teste etc.)
Conteaza media din scoala gimnaziala?
Multumesc in avans pentru raspunsuri, iar daca aveti informatii in plus si sunteti/ati fost la acest liceu as fi foarte bucuros sa va aud raspunsurile si parerile.

1 răspuns:
| aramnicolae a răspuns:

In primul rand se da evaluare nationala normal ca ceilalti. apoi incepe admiterea. admiterea la acest liceu presupune sa mergi 34 de km pe jos cu rucsacu in spate ( proba de rezistenta) apoi proba de viteza( sa iesi pe locul 3 macar) apoi proba scrisa din fizica sau chimie(tu alegi). ultima medie de admitere anul asta a fost 9, 75 asa ca iti rrecomand sa ai conditie fizca excelenta si sa fi bun la chimie sau fizica