| alexcelmic a întrebat:

Salutare, ca să mă pot angaja ca si asistent medical stomatolog, este nevoie sa obtin diploma de asistent medical generalist al unei postliceale sanitare?
Sau este nevoie de studii superioare + bac?
Observ ca majoritatea unitatilor stomatologice nu cer diploma de bacalaureat, ci doar diploma si experienta sau fara.

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Invata-te sa nu pui aceeasi intrebare de doua ori! Aici se numeste spam si poti fi blocat sau inchide contul. Nu te lua dupa Violleta2022! In cele mai multe cazuri da raspunsuri aiurea. Daca ii spui te blocheaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Asistent medical stomatologie
Cerințe:
~Experiența în stomatologie min 6 luni;
-Diploma de BAC
~Absolvent scoala postliceala
- Asistent medical generalist;
~Certificat de membru avizat;

| aaanamariaaa a răspuns:

Nu îți trebuie facultate, este îndeajuns postliceala. Sunt unele cabinete (din acelea mai micuțe) care nu cer sa ai și bacul dar in general clinicile stomatologice mari iti cer și diploma de bac nu doar cea de amg de la postliceala. Încă sunt mai multe instituții (private) care angajează asistenti de postliceala fără bac, ba chiar și prin spitale, grădinițe, asistenti comunitari(din sate). Dacă vrei sa faci o astfel de postliceala, sa o faci, mai ales dacă îți place, ca o sa merite. Este o meserie frumoasa și cât de cât prestigioasa.