| razvangabriel96 a întrebat:

Salutare,ce este mai util sa urmez dupa ce dau BACUL la anul':politia, jurnalismul, la avocati...alte pareri? opinia celor care au urmat asa ceva.

7 răspunsuri:
| pwp a răspuns:

Ca sa devii avocat ai nevoie de muuulti bani, foarte multi bani.Sa nu mai zic ca la inceput vei lucra cu un avocat dar nu vei fi platit.
Jurnalism mai bine nu...sunt o groaza de jurnalisti in Romania.
Politie e cel mai benefic.dar se intra destul de greu acolo..romana,istorie,engleza + probele fizice care sunt eliminatorii.

| Diiana232997 a răspuns:

Ca sa devii avocat ai nevoie de multa munca si mai ales de cineva care sa te sustina, ma refer in plan financiar. Eu ti-as recomanda politia, dar asta depinde de ce vrei tu sa devii.

| razvangabriel96 explică (pentru Diiana232997):

Spre politie as opta si eu; 0

| Mayar a răspuns:

Ca sa devii avocat trebuie sa tocesti mult si apoi daca nu ai pile, esti fara loc de munca. Avocatura cade din prima! - doar daca esti de bani gata si doresti sa le lauzi si tu cu o facultate, asamai merge. Dar o facultate pe bune nu e avocatura.
Jurnalism... mergi prin locuri periculoase, chiar unul de la noi a murit nu stiu unde. Mereu pe fuga si in pericole. Nup, nu merge.
Politie,,, ce sa zic. decat acelea 2... mai bine politia...

| justadream94 a răspuns:

Sa te lamuresc intrucat cunosc destule informatii despre toate cele enumerate.2 din ele au fost si pe lista mea de facultati

daca vrei drept uita de avocati doar ca procuror sau magistrat ai viitor si daca esti ff bun nu ai nevoie de pile! nu chiar totul se rezuma la pile!
avocati sunt foarte multi si trebuie' sa faci o practica scumpa rau dupa facultate + ca e greu tare sa reusesti, greu nu imposibil
jurnalismul nu l-asi lua in calcul
la academie ai cateva avantaje dar si dezavantaje
-nu sunt scutiti de taxe ca mai auzisem pe la unii cum ca ar fi
-ai salar si angajare asigurata dupa terminare
-in politie sunt inca multi comunisti si e foarte posibil sa nimeresti sefi d'astia si sa iti fie putin greu pana urci in functie.
-ca politist in rezolvarea dosarelor de vei lovi de munca fara rost, nervi si legi proaste!

TOTUSI DIN CELE ENUMERATE DE TINE AVAND SI O SIGURANTA DAR SI SERVICIUL ASIGURAT TI-ASI SUGERA CLAR ACADEMIA DE POLITIE!

-ps ca politist o greseala sa stii ca te poate costa serviciul(baut la volan) chestii de genu' iti trebuie un dosar impecabil

| DeeaV a răspuns:

Nu iti recomand jurnalismul decat in cazul in care intr-adevar ai o pasiune pentru aceasta meserie. Nu fa o facultate doar ca sa faci ceva, incearca sa te vizualizezi in viitor, in postura in care te-ai potrivi. Dreptul e o facultate grea, daca ai nervi de otel si rabdare, go for it! In caz contrar, fa cursuri de specialitate si lasa facultatile.

| Robertel323 a răspuns:

Sal. No pai depinde ce iti place mai mult. Cum a scris si Diiana232997, ca sa ajungi avocat e drum lung pana sa aplici la un job. Trebuie sa inveti bine in facultate, dar chiar si asa dupa ce termini o sa ai nevoie de intrare, daca nu esti exceptional. La politie daca esti mai practic, ai sanse sa termini mai repede. Depinde ce fel de politist vrei sa devii. Ti-as recomanda jurnalismul daca iti place sa citesti, observi, analizezi. Acum la fel, depinde ce tip de jurnalist vrei sa te faci. Daca esti o fire deschisa si comunicativa poti opta spre media, acum depinde si ce iti place sa studiezi. Daca nu, in presa scrisa, publicitate, sau cine stie ce prin regie. Totul depinde de tine si de ce stil de viata vrei sa urmezi. Gandeste-te bine. Poti face si o facultate, gen Jurnalism, ca sa mai prelungesti,, liceul'', sa te mai pregatesti, sa mai inveti lucruri noi, experiente noi si dupa aceea sa te orientezi ce anume vrei sa faci. Poti sa faci investigatii, reportaje, daca toti iti place. Daca nu vrei asta, poti sa te duci la Politie si sa intri in,, paine''. Eu unul iti recomand aria Jurnalismului. Mai intai vezi ce te atrage si motiveaza mai mult. Totul tine de motivatia ta interna. Eu ti-as sugera sa faci ce iti place. Du-te si fa-te politist si pregateste-te si pentru altceva, rezervandu-ti putin timp din timpul liber. Important e sa iti placa si sa se imbine cu viata ta. Din punct de vedere moral dintre astea trei domenii, ti-as recomanda Dreptul. Adica ai de-a face cu oamenii interesanti, profesori universitari care au o anumita pregatire. La fel si la Jurnalism. In Politie iei contact cu oameni putin mai altfel (e doar parerea mea, nu generalizez). Oamenii buni se disting in toate domeniile, mai ales in domeniile de formare.