| florin926481f a întrebat:

Salutare,
Ce parere aveti de facultatea de inginerie a instalatiilor din cadrul UTCB, merita aia 4 ani, se cauta meseria de inginer instalatii?
Ce alte variante iti ofera dupa terminarea studiilor, poti sa faci proiecte in timpul liber pentru diversi oameni contracost?

Răspuns Câştigător
| Valkyrie95 a răspuns:

Buna,
Da, merita si se cauta.
Ca sa iti faci o idee iti explic cam ce o sa studiezi in cei 4 ani de licenta:
In primul an vei face multa analiza matematica, algebra, chimie, fizica. Daca ai facut un profil mate-info se va simti ca o recapitulare a clasei a 12-a.
In anul doi vei incepe sa faci materii care constituie baza pentru specialitatile de instalatii din anii 3 si 4: electrotehnica, hidraulica, termotehnica, rezistenta materialelor.
In anii 3 si 4 vei studia instalatiile din interiorul unei cladiri si vei invata la nivel rudimentar sa faci proiecte: instalatii electrice, sanitare, termice ( incalzire si climatizare).
Dupa terminarea facultatii va trebui sa te angajezi ca sa capeti experienta. Abia dupa cativa ani de zile iti poti deschide un PFA si daca ai relatiile necesare poti lua proiecte pe cont propriu.
E o meserie care se cauta, e deficit de ingineri.Nu o sa ai probleme in a-ti gasi un loc de munca.

| florin926481f explică (pentru Valkyrie95):

M-ai mai linistit sincer, credeam ca este foarte greu chiar daca sunt la mate-info si imi era teama ca nu pot sa o duc pana la capat dar daca este materia de a 12a este ok.Cred ca daca trec de anul 1 m-as descurca destul de bine in ceilalti ani deoarece ma descurc la partea tehnica sa zic asa.Nu ma vad lucrand la nesfarsit dupa un program strict deci iau in calcul sa am propria afacere dar pana acolo e mult de munca, pana atunci conteaza sa-mi gasesc un loc de munca sa nu fac facultatea degeaba si evident sa fie bine platit.Multumesc mult pentru raspuns, e cel mai bun.

| Valkyrie95 a răspuns (pentru florin926481f):

Nu o sa fie 100% materia de clasa a 12-a, o sa mai inveti si lucruri noi ca integrale duble sau derivate partiale. Daca ai facut mate-info o sa te descurci.
Succes!

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Tu nu ai auzit niciodată că avem un deficit de ingineri? S-a zis de 20 de ori în ultimii ani. Nu poți să faci proiecte fără firmă.

| Catalin77945 a răspuns:

Tie macar ti-ar place o astfel de facultate? 'merita', da tie iti place, adica degeaba se cauta in domeniu daca tie nu iti place ce faci, dar daca iti place atunci GO FOR IT, pentru ca indif daca se cauta sau nu de munca, daca faci ce-ti place si faci bine o sa-ti gasesti cu siguranta de munca