| anonim_4396 a întrebat:

Salutare... Ce parere aveti despre facultatea din Bucuresti ramura relatii internationale? Este buna, poti iesii ceva de viitor, ce poti devenii? Este grea, usoara

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Mai copii, cred ca intrebarile de mai sus sunt extrem de puerile si neadecvate pentru un tanar care vrea sa faca ceva in viata!
In primul rand iti alegi o facultate ca sa faci ceea ce iti place in viata, nu facultatea alege pentru tine si nici nu-ti asigura jobul. Daca pui mana sa inveti si sa termini facultatea cu note foarte mari, ai si sanse sa gasesti ceva de munca. Cu note mici, poate altceva in alt domeniu, deci timp pierdut si in final, nu-i vina facultatii, ci a ta, de cat este de motivat sa inveti, sa ajungi varf de promotie, ca sa ti se ofera pozitii bune de munca.

Daca facultatea este grea, sau usoara o alta intrebare de puturosi! Dupa cum stii, facultatile sunt TOATE niste institutii unde se preda o anumita materie, unde studentii invata mai bine sau mai rau, ca sa iasa ceva. Pentru putori si lenesi, facultatea este a naibii de grea, pentru copii inteligenti, motivati si determinati sa realizeze ceva in viata, este foarte usoara.
Deci, alege ceea ce crezi ca te motiveaza pe tine si cat iti permite punga, pentru ca facultatea o faci doar daca vrei sa ajungi cineva si esti dispus sa inveti pe rupe, in rest, nu merita sa te chinui sau sa cheltuii banii parintilor daca nu esti dispus sa-ti sarcifici libertatea si viata pentru urmatorii 5 ani.