| biveniof a întrebat:

Salutare! Cum este la facultatea de drept din cadrul academiei de politie? Materia este grea? Sunt clasa a 11 si as vrea sa ma duc la drept... dupa terminarea facultatii, gasesc sigur un loc unde sa imi fac stagiatura? Pe timpul stagiaturii primesc un fel de "salariu"?

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu gasesti, pentru ca nici o facultate nu vine cu loc de munca asigurat, asta fiind marea ta problema sa te alaturi miilor de someri care isi cauta loc de munca, fiindca anul ies cate 1000 de pe bancile facultatilor iar posturi noi create sunt numai 5-10 in fiecare oras, deci restul de 990 se alatura celor din anii precedenti.
Facultatile de Drept, jurnalistica si psihologie au devenit inutile, fiindca nimeni nu mai da doi bani pe ele. Posturi se creeaza foarte putine si miile de studenti care au terminat, ajung sa se reprofileze sau sa faca munca de necalificati.