| RzV28 a întrebat:

De cateva luni studiez de acasa un curs de grafica si incerc sa ma indrept spre partea aceasta in cariera. Problema in momentul de fata este ca o sa mai dureze pana o sa stapanesc bine toate cunostintele din domeniu sa ma simt pregatit de o angajare in domeniu. Dar as dori sa pot lucra de acasa printre timp sa mai pot castiga si vreun ban macar de buzunar. Iar acum vine intrebarea propriu-zisa: Cunoasteti locuri, site-uri unde sa caut ceva serios si sigur. M-am saturat ca peste tot pe unde caut sa vad mereu anunturi cu aceleasi site-uri care nu platesc si sunt fake-uri. Vreau ceva unde chiar sa fac ceva, sa merit banii, sa stau 2, 3, 5 ore sa muncesc dar sa stiu sigur ca la urma voi fi si rasplatit pentru munca pe bune nu doar sa vad reclame si iti te umple repede cu bani si la urma tot cu timpul pierdut te alegi. Daca stiti vreun loc unde as putea sa gasesc si ceva mai serios, indiferent ca este si din strainatate dar sa fie sigur. Multumesc anticipat.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://bit.ly/2FZ9jgr

| RzV28 explică (pentru sadrian46):

Poti sa si explici ce e cu site-ul asta, ca nu inteleg legatura...

| sadrian46 a răspuns (pentru RzV28):

Scuze, acesta este situl. https://bit.ly/2MFKhUR www.freelancer.com
Acesta este un site de intermediere proiecte de de design grafic de exemplu între o comanie și un executant ca dumneata, care ești pe cont propriu. Dta îți faci un cont la ei aici https://www.freelancer.com/signup
Aici te înregistrezi și descrii ce știi să faci. Astfel îți creezi un profil personal.
O Companie are nevoie de servicii ca ale dtale.
Ea postează un proiect. El este la licitație.
Compania te poate contacta și direct. face chat cu tine, vă înțelegeți. la finalizarea lucrării vei fi plătită printr-un sistem de plată cuplat cu situl. Compania trimite plata către site, ei își rețin un comision de intermediere și apoi trimit către tine suma care ți se cuvine. Dacă mai ai întrebări.

| RzV28 explică (pentru sadrian46):

Va multumesc pentru raspunsuri. Cunosc aceste site-uri si sunt inregistrat pe ele. Dar sunt genul de site-uri in care daca ai norocul sa prinzi ceva de lucru esti deja bun. E greu cand sunt sute de oameni ce lucreaza pe aceleasi domenii, vechi si cunoscuti pe aceste site-uri sa te aleaga si pe tine, care nu ai nimic lucrat pe site si esti la inceput. Toti se vor duce la cei vechi, cu experienta. E exact ca si la angajare, prima data au prioritate cei cu experienta. Eu cautam ceva in care sa intrii direct la treaba. De exemplu avea ceva de indeplinit pe zi, faceai lucrurile alea si primeai o anumita suma de bani, dar sa fie ceva foarte sigur si care chiar sa plateasca. Oricum va multumesc pentru amabilitatea de a oferi un raspuns cat mai complex.

| sadrian46 a răspuns (pentru RzV28):

Toți cei care își oferă serviciile pe aceste situri au fost la început exact ca dta. Cum au reușit ei. La licitațiile organizate pentru proiecte au oferit prețul cel mai mic. Sunt firme mari și firme mici care caută freelanceri. Sunt firme mici sau antreprenori începătoei ca dta, pentru care fiecare cent contează. Acelea vor prefera oferta dtale mai ieftină. După mai multe asemenea contracte, vei putea pune în portofoliul dtale, pe profilul dtale lista proiectelor rezolvate. Altă cale eu nu cunosc. Sunt de 20 de ani online.

| Ineys a răspuns:

Https://www.fiverr.com/

Iti faci un cont, spui ce stii sa faci si alte persoane o sa te contacteze sa le faci ceva.

De exemplu daca esti programator cineva te poate contacta sa-i creezi un program cu care sa gestioneze o baza de date sau idk, nu-mi vine acum in minte ceva.

Daca esti grafician cum zici tu, lumea te va contacta probabil pentru logo-uri, desene micute, etc.