| AnonymusBoy2534 a întrebat:

Salutare. Din câte am citit, nu poți fi declarat admis la proba medicala pentru admiterea la pompieri dacă ai talasemie minora. Totuși, dacă ai talasemie minora și ai anumite valori minime, poți fi admis? Mulțumesc.

3 răspunsuri:
| helpforyou a răspuns:

Am gasit doar asta. Poate te ajuta in cautarile tale/
"ANEXĂ din 30 aprilie 2014privind baremul medical,"
https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/197793

Talasemia minoră este o formă ușoară de anemie ereditară cauzată de o producție insuficientă de hemoglobină. In general, aceasta poate fi gestionată prin urmărirea regulată a sănătății cu un medic hematolog și prin evitarea expunerii la factori care ar putea agrava condiția, cum ar fi infecțiile și expunerea la toxine.

| AnonymusBoy2534 explică (pentru helpforyou):

Am găsit și eu asta:

Anemii hemolitice prin defect
intraeritrocitar.
Talasemiile:
a) compensate hematologic Hb > 11
g/dl și Ht > 32%

Presupun ca exista niște valori minime pentru care poți sa fii apt

| helpforyou a răspuns (pentru AnonymusBoy2534):

Posibil sa existe. Cel mai bine ceri aceste informatii de la pompierii unde vrei sa mergi.