| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!

Problema mea sta in felul urmator: Nu stiu daca am facut bine si ce sa fac in continuare, sunt confuz, derutat si destul de trist.

In urma cu 2 ani am plecat la munca in strainatate pentru 4 luni, aveam o relatie perfecta(credeam eu) insa mi-am luat teapa, m-a inselat cu un amic. In fine, am revenit in tara, cu greu m-am pus pe picioare si au mai fost alte aspecte dar nu are rost sa va incarc memoria. Mi-am continuat viata fara relatii serioase pentru ca nu simteam "acel ceva" care sa ma atraga lao persoana.

Anul trecut am plecat iar, insa inainte de plecare am inceput sa am o atractie catre o amica (mai mica decat mine, care isi dorea de mult sa incercam ceva). Am revenit acasa si am zis, hai sa incercam. Intr-adevar a aparut acel ceva care ma impingea de la spate, gen: parca pe ea o asteptasem. Toate au mers de la sine si inca foarte bine.

Totul a pornit de la faptul ca, terminand facultatea si cum prin Romania e dezastru cu joburile, mi-am propus sa plec in Germania (aveam un prieten acolo si ma putea ajuta). Ei i-am spus chestia asta de la bun inceput si a fost de acord. Zis si facut am discutat, iar de la sfarsitul lunii ianuarie sunt aici in Germania si dupa multe cautari si stres am reusit sa gasesc de munca(problema mare cu dreptul de munca).

Problema este ca (sa revin la subiect) imi sta gandul numai acasa, la familie, la ea. Nu e zi in care sa nu ma gandesc la chestiile astea. Sunt deprimat mai tot timpul si imi vine sa renunt zilnic. E si teama de necunoscut pe care am simtit-o si in anii anteriori insa si faptul ca ma voi intoarce acasa dupa o perioada mult mai lunga si probabil decat in vizita...

Cum pot trece peste starile astea, ce sfaturi imi dati?

2 răspunsuri:
| AndreiGabi a răspuns:

Salut! Nu prea sunt in masura sa iti dau sfaturi pentru ca inca sunt "copil"(18 ani) si nu am trecut prin ce treci tu. Totusi traiesc in Romania si la fel ca multi altii detest tara asta pentru ca intr-o zi, probabil, o sa ma oblige sa trec prin ce treci tu. Tot ce simti tu este normal. Teama isi face loc destul de usor, mai ales cand povestea pare sa se repete. Ai randare si incredere in cei de acasa. Nu toate fetele sunt la fel. Poate ea o sa te astepte daca tine la tine.
Strange ceva bani si incearca ceva in tara, cand o sa revii. Eu unul asa as face. Cerei ei rabdare si mergi inainte cu gandul ca o sa fie bine. Daca se plictiseste sau te inseala uiti de ea. Sunt destule fete pe lume si poti privi tot ce este in jurul tau ca pe un test. Daca este ea fata mult asteptata o sa te astepte. Numai bine!

| taviyamato2 a răspuns:

Pai e socul acela cultural, incearca sa stai cu cat mai multi oameni din tara ta, ia toate adresele de internet, gen messenger skype si vorbeste cu parintii tai si cu familia ta. Nu privi totul negru, fi fericit ca ai un job si iti poti face un viitor in Romania cu acei bani, ca aici e dezastru, e mai bine sa stai cu ai tai si sa castigi 10 amarate de milioane, nu uita ca gazul e de aproape 2 ori mai scump in Romania decat in Germania, si industria e la pamant, la fel si agricultura. Stiu ca e greu, e groaznic sa fi nevoit sa pleci din tara ta, dar foloseste internetul si oricum apelurile telefonice nu mai sunt atat de scumpe mai ales pe la RDS... poti lua ce e mai bun din Germania si vi inapoi in Romania si dezvolti tara si stai langa ai tai, dar trebuie sa te lupti pentru asta, inainte sa vina tancurile cu comunismul asa au facut romanii, au muncit dincolo si si-au zidit case din piatra, nu din chirpici, dar unii s-au intors altii nu.