| AndrP a întrebat:

Sunt clasa a 12-a și după ce termin liceul vreau să dau la Academia de Politie "Alexandru Ioan Cuza".
Vreau să dau la facultatea de politie, mai exact la ofițerii.
Chestia e că am niște mici nelămuriri în legătură cu admiterea.
Deci, contează media la bac sau pot intra și cu 6?
Și dacă da, cât trebuie să am minim pentru a intra.
Contează media la purtare pe parcursul celor 4 ani de liceu?
Si daca da, sub cât nu trebuie să am ca să pot intra?
Si ultima data, la ce voi da probe acolo pentru a inta, în ce constă probele acelea și care este minimul de medie/notă pentru a intra?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Conteaza si limba romana. Daca esti la liceu si scrii "ofiterii" cu doi "i", e grav!
La conditii spune asa:
m) să fi obţinut la purtare, în perioada studiilor liceale, media de cel puţin 9.00, cu excepţia candidaţilor care au absolvit instituţii de învăţământ de nivel liceal în state membre ale Uniunii Europene în care nu se evaluează prin notă/punctaj/calificativ purtarea elevului;
Cat despre invatatura spune asa:
n) să nu fi fost exmatriculaţi pentru abateri disciplinare dintr-o instituţie de învăţământ.
Deci daca ai avut peste 9 in cei 4 (5) ani de liceu si n-ai fost exmatriculat, e ok.