| prs0396 a întrebat:

anul viitor vreau sa dau la academia de politie "alexandru ioan cuza", Bucuresti. Vreau sa stiu in ce criterii consta toata admiterea, de la inceput vreau sa stiu, unde trebuie sa merg, teste medicale, etc.
Si in cele din urma, daca termin facultatea de drept, ce pot deveni? imi vor oferi ei loc de munca prin repartitie? Multumesc happy

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tot ce vrei sa stii gasesti, cu detalii, pe site-ul oficial al Academiei, mai ales la conditiile de recrutare si in admitere, te poti uita la Admiterea 2015, cam asa va fi si pe viitor.
Daca termini vei deveni ofiter de politie si vei fi repartizat la un loc de munca, in functie locurile de munca disponibile, de media generala si de optiunile tale.

| Sadop a răspuns:

1. Trebuie să suni la IPJ-ul din orașul tău sau să mergi acolo să te interesezi despre : dosar, locuri, perioada de admitere, etc.
Îți vor da ei niște acte pentru dosar pe care să le completezi, mai pui tu ce mai trebuie și depui dosarul când începe admiterea.
După vei fi programat la o vizită medicală.îți vor zice cei de la IPJ pe unde trebuie să umbli și la ce spitale poți face fișa medicală fiindcă majoritatea nu acceptă toate spitalele.
Dacă ești apt din punct de vedere medical, te vor programa pe mai departe la testarea psihologică și la proba sportivă.
De obicei acestea se dau în 2 zile consecutive, dacă nu mă înșel, la București.
Proba sportivă constă în : rezistență, viteză 50 m plat, aruncarea mingii medicinale.
Dacă treci și peste acestea, vei fi programat pentru probele scrise : gramatică, istorie, limbă străină.
Apoi afli dacă ești sau nu admis. Dacă ești admis, te prezinți prin luna septembrie, în Tabăra de la Drajna.
Acolo faci inițiere în pregătirea militară. După 1-2 săptămâni petrecute acolo, mergeți la Academie și începe joaca.
Repetiții pentru prima defilare, pentru jurământ și câte și mai câte.
Înainte de acestea să nu uităm despre semnarea contractului cu MAI, măsurători pentru uniformă, etc.
Academia de Poliție, Facultatea de Poliție, arma Poliție ( mai sunt Jandarmi, Penitenciare și Frontieră )ce pregătește ofițeri are două specializări :
Drept - după 4 ani petrecuți în Academie ieși cu diplomă de ofițer de poliție, dar și de jurist ( echivalentul unui absolvent de Drept ) și lucrezi pe linia cercetărilor penale. La sfârșitul celor 4 ani, vei fi repartizat în funcție de medie, locuri și opțiunea ta către un IPJ din țară la una dintre structurile : Crimă Organizară, Investigarea Fraudelor, Investigații Criminale, etc.
Ordine și siguranță publică - după 3 ani ieși cu diplomă de ofițer de poliție. Repartizarea e identică, doar că aici îți alegi în anul 2 specializarea și nu muncești neapărat pe cercetări penale.
După 5 ani lucrați ca polițist pe cercetări penale poți da examen să devii magistrat.
Dacă mai ai întrebări, le aștept.
Salariul pentru un ofițer la început e undeva între 2000 și 2500 de lei, nu îți pot spune cu exactitate.
Vârsta de pensionare este, dacă nu mă înșel, 48 de ani.
Baftă!

| prs0396 explică (pentru Sadop):

Si daca incep anul acesta o facultate, iar apoi renunt la ea pentru a da la academie, ma vor primi? sau va trebui sa platesc perioada in care stau la academie?!

| Sadop a răspuns (pentru prs0396):

Din câte știu, anul trecut nu era posibil așa ceva. însă de anul acesta, dacă renunți la o facultate la buget și intri la Academie, va trebui să plătești anul petrecut la buget. Dacă ai fost la taxă, nu ai nicio problemă.

| prs0396 explică (pentru Sadop):

Si inca ceva : am varicocel. crezi ca ma vor respinge la vizita medicala? ce se ia mai mult in consideratie acolo?

| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns (pentru prs0396):

Va trebui sa te treci la "cu taxa" apoi sa achiti taxa la fac. respectiva pentru a putea ocupa unul din locurile bugetate ale Academiei.

| Petrule_Cristy_2003 a răspuns (pentru AdmitereAcademiaDePolitie):

Buna ziua! La examenul din limba străină este la alegere sau e obligatorie sa dai din Engleza eu as vrea sa dau din Spaniola

| AdmitereAcademiaDePolitie a răspuns:

Iata aici Regulamentul pentru 2015: http://www.academiadepolitie.ro/......_senat.pdf

Toate detaliile despre Examenul de Admitere: http://www.academiadepolitie.ro/admitere.html

Pentru pregatirea la cel mai inalt nivel pentru Examenul de Admitere, te invitam cu drag pe: http://www.academiadepolitie.com

Mult Succes!