| Popek_Kals_1999 a întrebat:

Salutare TPU!
Am 25 de ani si de la 19 am inceput sa ma lupt cu o afectiune medicala pe care am reusit sa o inving acum 5 luni.
In acesti ani am incercat sa lucrez in ciuda problemelor care ma impiedicau si am reusit part time dar salariu era mic (1000 lei).
Acum m-am vindecat si vreau sa imi fac un viitor.
Eu in clasa a 12-a voiam sa dau la academia dar politie in Campina dar problemele au pus capac peste visul meu. Nici bacul n-am reusit sa-l dau.
In acesti ani eram doar fixat pe sanatatea mea si atat, regret ca n-am pus mana sa invat macar putin. Bacul sa-l iau.
Eu am terminat stiinte si mereu mi-a fost frica de proba la matematica ca nu am trecut mai mult de 5-6 in liceu. Fara pregatire.
Acum insa realizez ce greseala am facut de n-am invatat. Si macar sa incerc sa vad daca il iau ori nu.
Eu il am pe tatal meu in Uk de 8 ani si el mi-a propus sa vin la el sa lucrez si eventual daca e ok sa ma stabilesc definitiv.
Eu sunt indecis ca am si o prietena aici cu care am indurat si bine si rau de cand m-am imbolnavit.
Ea nu poate pleca ca are viitorul asigurat aici in Romania avand cabinet.
O alta idee ar fi sa plec temporar in Uk si sa imi strang bani pentru camin, intretinere iar intre timp sa invat si pentru bac + admitere.
Si sa adun putin masa musculara ca actual am 1, 70 / 50kg si la politie as fi o a 5-a roata in aceasta conditie.
Ce spuneti? Ce sa aleg?
Sa plec definitiv in Anglia? Ori sa plec si sa invat pentru bac?
Nu stiu de unde sa incep daca e vorba de bac.
Ce materiale, ce carti.
O sa reusesc intr-un an si cu munca si cu bacul?
As da la : romana, mate (unde ma ajuta prietena mea) si biologie.
Astept raspunsuri constructive.
Multumesc.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In Anglia nu ami este usor sa gasesti de munca, daca nu ai deja o calificare si contract de munca, ca sa obtii drept de munca acolo. Nu stiu daca stii, dar UK nu mai este in UE si ca sa mergi acolos a muncesti la negru, este prea riscant sa incepi cu dosar penal, viata.

| isemilia a răspuns:

1. Mergi in UK sa lucrezi la tatal tau, vezi daca iti place sau daca nu iti place. In functie de asta decizi cu iubita ce faceti dupa.
2. Da, invata pentru BAC si admitere. La romana ia o carte de gramatica si apuca-te sa citesti cartile acelea, fa-ti eseele si ce altceva mai ai de facut, la matematica ia-ti niste culegeri si lucreaza cat poti de mult (e si mai bine daca te ajuta si iubita ta sa intelegi), iar la biologie e doar toceala. (da, e si de inteles, dar clar e mai mult de retinut decat la fizica / chimie / informatica. Iei 7 lejer daca ai o memorie buna si iti dai oleaca interesul)

Multa bafta!

| Cksihja a răspuns:

Poți începe prin a rezolva exemple de teste le rezolvi apoi vezi ce nu ai făcut bine. La mate poți învăța ce ți se pare ușor la română trebuie să știi niște opere și alte chestii.

| InYourPants a răspuns:

Nu pleca, e viata grea in afara
O sa te simti singur chiar daca il ai pe tatal tau
Banii se fac oriunde daca muncesti si poti avansa daca esti perseverent
Invata mai ales daca fata aia are viitor sa nu ii fii mai prejos si daca te sustine tine de ea ca de o comoara ca relatiile se construiesc greu e greu sa o iei de la capat
Bacul nu e problema