| TheChamp a întrebat:

Salutare TPU, sunt băiat, am 23 de ani, din Braşov, am carnetul cat b de 7 luni şi vreau să mă angajez ca şofer. Am tot auzit că pentru începători în domeniu se poate începe la curierat, dar vreau să văd părerea unor şoferi ce au mai trecut prin asta. Ar trebui să mă duc unde promit bani mai mulţi dar firma nu e aşa cunoscută sau să merg la una mai ştiută în general dar cu salariu nu foarte mare pentru început? Am avut experienţe naşpa cu firme mici, (gen, nu le ştie nimeni şi sunt dubioase), dar nu ca şofer. Voi ce părere aveţi? De unde ar trebui să încep?
Dau fundă.

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Du-te la RAT, e posibil sa faca scolarizare. Salariul se plateste la timp, ai program flexibil si ai dreptul sa iti alegi cateva zile din luna libere in cursul saptamanii. Am fost sofer pe autobuz am dus-o bine, pana cand am plecat din tara. Daca scoti D incepi pe un autobuz mic dupa iti da mare, nu te baga pe troleu sau cu burduf prea multa responsabilitate, au trasee mai bune alea lungi dar acolo sant bagati pupincuristii de fel. Un autobuz normal e in regula, daca ma intorc in Brasov tot la RAT ma bag. Salariu cu ceva ore suplimentare ajunge la 1000€ in contul bancar

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu te baza pe fan courier, am auzit povesti gen ca iti trage din salariu motorina daca nu iesi la consum, si pune presiune pe soferi sa se grabeasca. Nemo express la fel am auzit de la un fost sofer ca trebuia sa te grabesti daca intrai acolo... pe bus nu te alearga nimeni.

| sierra1 a răspuns:

"să merg la una mai ştiută în general dar cu salariu nu foarte mare pentru început? "

e cel mai ințelept așa!

| aditimus a răspuns:

Ai nevoie de minim 1 an ca sofer ca sa nu spun 2-3

| Aditu94 a răspuns:

Salut,
Ca incepator, iti recomand ca minim 1 an sa practici ce ai invatat si sa experimentezi spre a avea experienta pentru noile Joburi,pe masina ta,capata experienta,desteritate si incredere in tine si in masina ce o conduci. Ca si inceput ai putea sa fii : curier de livrezi pachete,baiatul care livreaza pizza, baiatul care livreaza mancare (, tazz, food-panda) pentru inceput si cu timpul, daca vrei sa te bucuri de condus..sa urmezi cursuri de transport in comun (bolt,uber, taxi,transport persoane aeroport. Daca vrei tot pe aceeasi cat. B sa faci bani,poti sa alegi sa urmezi cursuri pentru a avea o platform transport masini avariate,transport marfa dar prin ARR. Daca vrei sa incepi un job prin care sa faci bani si sa fii propriul tau sef,iti recomand un PFA. Incepe cu inceputul, cu un salariul mic, pana capeti experienta si cu timpul ce devi experiementat iti poti cere banii, un salariul mai mare, mai consistent.

| Niciunnume81 a răspuns:

La orice firma, sigur te angajează.