| krewooo a întrebat:

Salutare tuturor! As vrea sa aflu de la dumneavoastra, cam cat este salariul unui debutant jandarm-ofiter, dupa terminarea celor 3 ani din cadrul "Academiei de Politie "Al. ICuza" Bucuresti". Marturisesc ca urmez a incepe cursurile cat de curand la aceasta institutie la specializarea jandarmi, insa vreau sa stiu daca nu am facut o greseala in ceea ce priveste suportul financiar. Auzisem ca viitorii ofiteri de politie ( nu jandarmi) vor avea un salariu rezonabil in raport cu cei care vor termina ofiteri jandarmi. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ofiterii de jandarmii au aceleasi salarii de grad cu ofiterii de politie. In rest depinde de functie si sporuri. Cat o sa fie cand vei termina Facultatea de jandarmi o sa afli atunci.
Pentru detalii poti vedea l.153/2017 privind salarizarea unitara a bugetarilor, la personalul din organele de aparare si ordine publica.