| darctron a întrebat:

Salutare tuturor, că tot mă pregătesc fizic pentru anul viitor la sgp, cam câte locuri sunt scoase anual? Pot rămâne în armată până la pensie? Am înțeles că locurile sunt împărțite pe județe, credeți că e mare concurența la Suceava? Si mai precis cu ce se ocupă un caporal?
Mulțumesc!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Nu stie nimeni cate locuri se scot pentru ca este dupa necesitati.
2. Da! Poti ramane pana la pensie.
3. Nu stiu cate pot fi la Suceava. Sunt o variabila.
4. Depinde de caporal. Gradele la SGP sunt asa: soldat, fruntas, caporal clasa a III-a, Cap. clasa a II-a, Cap. clasa intai. Apoi sunt pe arme. Un chimist se ocupa cu anumite treburi si depinde de grad si functie. Exemplu: cmistul se ocupa cu prepararea amestecurilor chimice sau combaterea efectelor substantelor toxice de lupta (STL). Dar daca chimistul este comandant de grup (grupa) doar conduce si supravegheaza, altul este sef de depozit, etc. Sunt multe arme si multe functii pe care nu le poate intelege un civil.

| DumitruAlex a răspuns:

Te salut! Poți ieși la pensie din armata cu orice grad. La Suceava din câte știu nu este o mare concurenta deoarece este un loc foarte îndepărtat și majoritatea oamenilor inclusiv cei de-acolo tind sa vin la București! Iar legat de Gradul Caporal, dacă vei intra in Armata vei intra cu gradul de soldat, in timp vei avansa pana la gradul de Caporal și mai exact depinde pe ce funcție vei fii încadrat și in funcție de asta vei știi ce vei face!

| darctron explică (pentru DumitruAlex):

Dar dacă stau in Suceava, de ce ar trebui sa vin până la București? nu se scot locuri aici sau de ce?

| DumitruAlex a răspuns (pentru darctron):

Ba da se scot, dar asta am spus…. nu e o concurenta așa mare la Suceava deoarece majoritatea vor sa intre la București sau in alte zone decât acolo!

| darctron explică (pentru DumitruAlex):

și e un bine nu? pentru mine mă refer, de ce aș vrea să mă duc până la București?

| DumitruAlex a răspuns (pentru darctron):

Da, ai un avantaj pentru simplul fapt ca nu e multă bătaie de cap!

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru darctron):

Tu nu treci de psihologic. Îți spune omul mura in gura și tot nu înțelegi laughing

| darctron explică (pentru BuLaNNNeL):

Te anunț la anul, jur