| cosmin123456789123456789 a întrebat:

Salutare,va pun o intrebare dar nu cred ca stiti sa-mi raspundeti:stiu ca sunt foarte multi romani in Italia si Spania.Din zona mea(sud-estul tarii) marea majoritate din cei care au plecat s-au dus in Italia.Stiu ca in general cei care sunt in Italia sunt din anumite zone ale tarii, iar cei din Spania din alte zone.Nu stiu daca ma intelegeti, dar stiti cumva din ce zone ale tarii pleaca in Italia si din ce zone in Spania?

3 răspunsuri:
| luisanamy a răspuns:

Nu conteaza din ce parte a tarii esti. Poti sa mergi in ce zona doresti.

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Am inteles intrebarea - te intereseaza statistic din ce zone se pleaca mai mult in Italia si din ce zone in Spania. Probabil exista anumite "preferinte" pe zone si pe judete - si asta se intampla de obicei pentru ca primii plecati isi cheama si familiile si prietenii dupa ei in scurt timp. Cu toate astea, influenta este destul de mica. Mai depinde intr-o oarecare masura si de agentiile de plasare a fortei de munca, unde sunt ele amplasate in tara si pentru ce tari "exporta" oameni. Dar in cea mai mare masura, sunt de acord cu restul celor care au comentat - nu exista o diferentiere clara pe judete / zone, gen astia pleaca in Spania, astia in Italia - ci lucrurile sunt mai degraba amestecate. In cazul in care vrei sa pleci si nu te poti hotara - arunca o privire pe site-ul meu www.myworkland.com. In felul asta macar iti poti face o idee in ce tari mai pleaca lumea. Spor!

| alexandra13131718 a răspuns:

Nu e adevarat poti unde vrei depinde unde ai rude sau unde se da salarul mai mare, cine ti-a zis tie chestia asta te-a pacalit