| anonim_4396 a întrebat:

Invidie sau prostie?
La multe persoane aud sau vad scris pe forum-ul ziarelor pe care le citesc.
"Au venit capsunarii din Spania sau taranii din Italia in concediu si se sparg in figuri la mare". Sau "S-a ajuns si asta".
Sa inteleg ca trebuie sa nu pleci din tara sau sa nu vii in concediu acasa pentru ca esti capsunar sau taran.
De unde atata invidie? De ce persoanele din tara ii invidiaza pe cei care au plecat sa-si faca viata mai buna in strainatate daca in Romania nu se mai putea sta?
Sa nu ma luati cu tampenii care le auzi la tot coltul."Ca se rupe in figuri, ca asculta manele sau mai stiu eu ce.
Chiar ieri am adresat o intrebare (subiectul era cu totul altul) si un anumit anonim mi-a dat un raspuns care nu prea avea treaba cu subiectul in sine.
"Sunt romani frustrati, care pe vremea trecuta nu-si permiteau mai nimic, iar acum, pentru ca au spalat wc-uri in spania si italia se indoapa cu ceea ce-si imagineaza ei ca reprezinta culmea luxului - carne de pui prajita si cartofi."
Asta ce a scris el aici, e zisa de majoritatea romanilor. Dar de unde stie el ce face acea femei in afara tarii? Poate e secretara, doctorita, profesoara s. a. m. d.
So, invidie sau prostie?

14 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Inconstienta. Ei cred ca in strainatate umbla cainii cu covrigi in coada si cei care pleaca se procopsesc standoh go on
Ei bine nu e asa.Se munceste pe rupte, mai ales acum in perioada asta cand trebuie sa tii cu dintii de postul pe care il detii
Dar ei nu realizeaza cat de greu e sa stai departe de tara(ca doar lumea nu pleaca afara de bine ce e) si mai rau, atunci cand te intorci in tara sa constati ca in loc sa evolueze mentalitatea compatriotilor e mai rau.Eh,i-a batut prea mult soarele in cap

Elianna
| Elianna a răspuns:

Si una si alta. Unii cand vin aici se dau in stamba, altii de aici care ii vad ca au bani sunt invidiosi! Nu stiu cat de greu se obtin banii acolo, oriunde ar fi in afara tarii! Si in concediu omul vrea sa se simta bine.Si noi, ceilalti facem asa ceva cand mergem in alte tari! Eu am vazut!

lolita
| lolita a răspuns:

Hahaha, mi-a palcut ce ai zis, este si prostie si invidie DAR multi si-o fac cu mana lor. eu cunosc o multime de romani care muncesc pe rupte si cand merg in tara, merg cu masina personala care apropo consuma mai mult, isi pun tot aurul (sau nu ca cica nu stiu sarantiocii aiai daca este aur) pe ei ca sa se vada ca "are" valoare, dau cu banii in stanga si in dreapta si cand revin la realiatate, adica la munca in strainatate ii vezi ca muncesc un an ca sa-si revina cu banii deoarece au cheltuit mai mult decat ii tinea buzunarul in concediul in tara.
cat despre cei care fac asemenea comentarii nu pot zice decat tat: invidie. multi cunoscuti te invidiaza zicand ca esti prost, urat, sarc etc si acum te-ai ajuns dar nu stiu ca tu muncesti ca un sclav (sau nu)ca sa ai o viata decenta.
dar realitatea este alta: cei care critica ar vrea sa fie si ei "la cules la capsuni" dar nu au avut "norocul".
aceste comentarii le fac persoanele inculte care nu au iesit niciodata din orasul sau cartierul lor care vad doar drept in fata.
cand am fost in tara cu sotul meu care nu este raman se uitau toti la el de parca era extarterestru si nu un om normal ca oricare altul. aici deja era vorba de idiotenie.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Dragii mei, nu stiu unde se afla adevarul, dar cert este ca eu ii admir pe cei care au plecat sa munceasca si si-au lasat familia in tara. Cei din tara nu-si dau seama cat de greu le este celor plecati fara prieteni si familie. Poate strang banut cu banut, lipsindu-se de mofturi si haine, ca sa aduca familiei cate ceva. Eu am toata stima pentru ei, pentru ca banii lor munciti din greu intra in tara si umplu Banca Nationala. Cei frustrati sunt cei ramasi in tara pentru ca vad ca munca lor nu are nici un rezultat. Cu salariul primit in Romania, majoritatea nu-si pot permite sa-si ajute familia, ci asteapta ajutor de la familie. Cu acest salariu umilitor nu-si pot permite sa-si cumpere o casa sau sa-si petreaca un concediu in alta tara. Cam asta este, dar prostul nu e prost destul dacă nu e şi fudul. Dar nici vina lor nu este. Fiecare isi are drumul lui in viata, depinzand de alegerile proprii.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Ooo, dragii mei, dar de ce vedeti situatia numai dintr-un singur punct de vedere?
Criticule, imi displace sa scriu asta, sincer, dar pentru acest gen de situatie sunt vinovati cei care au plecat. Ei si-au facut imaginea asta. E super ok sa spui "invidiosii", dar asta e tot adevarul?
Am cunoscut romani plecati care munceau ca sclavii 1 an de zile pentru a-si inchitia un BMW sau AUDI sa vina sa se sparga in Ro timp de 20 de zile cu pipite la brat si stand toata ziua la terasa. La fel am vazut romanasii cum fie in Italia, fie in Spania, stau 5 intr-o garsoniera sa plateasca chiria, dar isi cumpara Tuareg desi abia a luat omuletul carnetul si toti 5 pun bani de benzina.
Am fost in Torino in parcul Valentino si este acolo o terasa unde stau numai romani: urla maneaua, se bea Ursus, iar pe jos e covor de seminte. In centrul Parisului vezi tiganii. In Spania avem reputatia pe care o avem. In Suedia un politist implicat intr-o ancheta in care era suspect un roman a spus ca nu trebuie sa ne inteleaga, asa ne-am nascut noi, criminali.

Poate ca problema nu sta in invidie si/sau prostie ci in faptul ca aveam pretentie de la romanii care au plecat sa se intoarca civilizati, insa s-au intors plin de figuri si smecheri de parca ar fi descoperit America, iar cand colo majoritatea au descoperit ca exista si masina de spalat vase, nu numai rufe.

Ai dreptate si tu intr-un fel, dar sa fiu sincera, noi ne furam caciula unul altuia, iar apoi nu ne convine ca ne injuram. Cand o sa vad majoritatea romanilor plecati ca se intorc umili, civilizati si nu ca o hoarda de dobitoci atunci o sa spun si eu "jos palaria" si atunci nu se va mai scrie despre capsunari sau tarani.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Criticule, timpurile se schimba, oamenii mai putin, insa stereotipurile raman.

| darrio2007 a răspuns:

Invidie.Este data de prostia celor care spun asa.

| Dan a răspuns:

Criticule(Adi), ce intrebare pertinenta ai pus? Multi romani nici nu cauta sa fie solidari cu alti romanii din tara sau afara. De ce? Pentru ca asa este neamul nostru, invidios, perfid, nu le pasa de cel din jur.Cred ca stii la ce ma refer? Tu la Roma, ai vazut romani care sa ajute pe alti romani? Sa imi spui pe e-mail daca ai vazut.Noroc si ai grija ce faci printre italieni! happy

| perro12 a răspuns:

Invidie si prostie

Invidie deoarece, hai sa vb serios credeti ca ei nu ar fi vrut sa mearga intr-o tara straina si sa "stearga wc-uri " pentru un salariu minim (600 de euro) in loc sa lucre din greu pentru 200 happy, ii macina invidia! suntem romani cu toti ce naiba va doare pe voi daca X sau Y este plecat?

prostia:deoarece toti cred ca cei plecati tot ce muncesc este sa spele wc-uri sau sunt la capsuni, dar asa incepi avand in vedere ca nu ai acte sau cunostinte. Dupa ce inveti limba(cel putin sa poti purta o conversatie cu angajatorul) si rezolvi cu actele iti cauti o slujba unde esti platit/a mai bine.
Deci dragi romani fiecare incepe cum poate, depinde de sprijinul care-l are si nu toti lucra la spalat wc-uri cunosc doctori si chiar oameni care sunt angajati la diferite banci (desigur sunt romani tongue )

HF

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Draga Zbenguici, cred ca vremurile s-au mai schimbat putin.Probabil mai sunt si acum persoane care stau intr-o garsoniera cate 4-5 persoane ca sa isi stranga bani sa-si ia bmw.
Cred ca chestia cu manelele la maxim intr-un bmw de 1000 de euro, era prima data cand s-a "descoperit" europa.Acum zic eu ca sunt mai putini... dar sunt.
M-a supara faptul ca tot "ruptul" e cu vorbele astea.
Ori se oftica ca nu a avut si el ocazia sa plece la cules capsuni sau... sa prinda un loc in acea garsoniera cu cei 4-5 oameni.
Chiar anul trecut cand am ajuns in aeroport, am auzit o mica fraza dintr-o discutie comica a 2 taximetristi.
"Uite ca a mai venit un avion cu tarani".
Ce frumos, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eticheta se aplica dupa majoritate. Daca nesansa face ca majoritatea sa fie de proasta calitate, cine sa te scoata din mizerie? Fiecare poate face eforturi pentru imaginea sa si ar trebui sa faca, pentru schimbarea mentalitatii.
Eu nu cunosc persoane plecate in strainatate ca sa imi pot exprima un punct de vedere si nici nu am intrat in contact cu oamenii astia. Oare pentru ca n-am fost la mare anul asta?
Astept invitatia aia la piscina (hai, cheama-ma odata!) si cand ma voi intoarce (daca o sa vrei sa nu ma mai vezi!) o sa imi studiez comportamentul. Daca incepe sa mi se legene piciorul involuntar pe ritmuri orientale, inseamna ca treaba e molipsitoare!hee hee
La intrebarea "So, invidie sau prostie?", raspunsul este : ambele!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Dmonik-din luna Mai eu tot ti-am trimis invitatie, nu numai una ci mai multehappy
Cred ca nu te gaseste postasulhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si inca ceva: nivelul judecatii scade odata cu cresterea numarului membrilor multimii!

Răspuns utilizator avertizat