| Vali215 a întrebat:

Salutari! Care dintre cele doua tari e mai ok din punct de vedere al traiului? Germania sau Suedia? Am ocazia sa plec la munca in aceste tari.

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Am locuit o perioada scurta (3 luni) in Suedia si mi-a placut. E suburbii linistie si cu foarte multa verdeata, orasele curate si cochete, oameni politicosi si civilizati - in general viata buna. Am auzit ca e vital sa ai masina ca e cam greu cu transportul in comun si limba e un pic dificila dar aproape toata lumea vorbeste engleza - nu am avut nici o problema. Vara e caldut ( am prins 25 de grade maxim) si iarna e adesea zapada si temperaturi sub zero. Salariile sunt mari dar si costurile sunt destul de ridicate - macarea imi pare ieftina (raportat la salarii) dar in rest cam tot ce nu e 100% necesar - gen hobbyuri, echipamebt sportiv, etc - costa destul de mult. Un alt dezavataj il constitute oamenii, ei isi fac prietenii la scoala, la facultate sau la munca si cu aia cam raman. Sunt politicosi dar nu prietenosi - eu am stat acolo cu o prietena din Romania dar a carei mama e suedeza si imi spunea ca locuieste si lucreaza in Suedia de 6 ani si nu prea a reusit sa isi faca prieteni.
Asta stiu eu de Suedia, in Germania nu am locuit deci nu pot sa compar.

| Vali215 explică (pentru Eireann):

Multumesc pentru raspuns! Mai am cam o luna sa ma gandesc daca plec sau nu. In tara oricum nu prea mai vreau sa raman.