| GradinaruStefan221 a întrebat:

Salutari! M-am inscris la inginerie geologica in cadrul facultatii de geografie si geologie din Iasi(UAIC).Ce pot sa fac dupa aceasta facultate? Este un domeniu de viitor? Daca poate sa imi raspunda cineva(care a terminat aceasta facultate sau care studiaza la aceasta facultate sau care lucreaza in domeniu) daca m-as descurca la materiile ce tin de real(eu am terminat un liceu uman) si mai ales chimia.Se face mult? Care sunt meseriile pe care le pot practica dupa? Ce oportunitati am? M-am inscris si la constructii, aici am aceleasi intrebari...Ce sa aleg? ...Am uitat sa precizez ca eu am urat filologia, mi-a placut mai mult fizica si matematica pana in clasa a 10(de aici nu am mai facut)-practic nu prea am facut mate; fizica si chimie deloc in liceu.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Ca inginer - fara matematica si fizica - este ca si medicina fara anatomie.

Daca reusesti sa termini facultatea de geologie, vei deveni inginer geolog, care studiaza componentele (zacamintele) pamantului, munca premergatoare de cercetare pentru minerit, exploatare de noi zacaminte subterane.
Evident, va trebui sa cunosti si chimie, sa poti distinge /identifica rocile extrase la forarile de cercetare.
Daca-ti place sa faci excursii, drumetii in munti, atunci e o meserie ideala.
Evident, exista de lucru si in birou si laboratoare.

Ca inginer de constructii te vei ocupa de... constructii.
Munca este ori la santiere, ori la birou (proiectare), amestecat.