| Doctorfishadi a întrebat:

Salutari! Mama mea doreste sa se angajeze si ii trebuie o cerere de angajare.Aceasta cerere trebuie luata de undeva? Sau o faci acasa tu? Multumesc!

15 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pai mama ta ce a lucrat pina acuma de nu e in stare sa scrie o nenorocita de scrisoare de intentie? Nu exista "cerere de angajare" e fie vorba de CV, fie de o scrisoare de intentie. In primul te dai rotund cu studiile si experienta, in al doilea periezi potentialul angajator cu ce stii tu despre firma si cum o sa faci pe draq in patru ca sa mearga si mai bine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru KodrutZ):

Inainte nu era cu cv-uri sau scrisori de intentie. Iti zicea cineva de un loc de munca, eventual vorbea cu "sefu", mergeai vorbeai si tu cu el, si gata, erai angajat.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mădă0611):

Ete fis. "Inainte" cind? Interviuri de angajare/o perioada de proba a existat mai mereu. Pilele au mers, merg si vor merge mereu in unele situatii, dar de obicei aia care intra pe pile sint niste incompetenti.

| dannyel86 a răspuns (pentru KodrutZ):

Si cei care intra pe pile au nevoie de cv, ca sa aiba seful ceva la mana sa demonstreze ca individul/individa e "competent"/a in meseria lui/ei si ca nu i-a angajat pe ochi frumosi (asa cum se si intampla) happy

| Mădă0611 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu despre pile vorbesc. Chiar si angajatorii mai batrani procedeaza asa, adica fara cv-uri, dar nu fara interviu.

| KodrutZ a răspuns (pentru dannyel86):

Competenta se demonstreaza prin rezultate, nu prin CV.
@Mada0611: Depinde de la caz la caz. Uite, eu am colaborat vreo 5 anisori cu o companie la care Google subcontracteaza chestii si cind am inceput ei cereau musai CV si atestat de engleza gen TOEFL sau Cambridge. Eu le-am scris direct un email in care le-am povestit ce am facut in trecut, cu ce ma ocup si l-am incheiat cu ceva de genul "Respectfully, your future employee," fara a avea nici testul' de engleza si fara sa le trimit nici un CV. Se poate si fara, oriunde, totul e de abordare. CV-urile sint bune ca sa rizi de ele ca angajator. Am fost si in situatia asta. In functie de cit de distractiv e CV-ul, stii pe cine sa chemi la ora la care trebuie' sa mai si rida omul...

| Doctorfishadi explică (pentru KodrutZ):

Cerere de angajare i-a zis tembela de secretara, de aceea ma indoiesc si eu de ce ii trebuie.Mama nu a lucrat niciodata deoarece fratele meu este bonlav si are nevoie de insotitor!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Curiculum Vitae e una si cererea ii alta. vad ca multi ti-au raspuns de CV.
Uite un model de cerere: http://www.efin.ro/cereri_tip_2068/cerere_de_angajare.html
Trebuie adaptata la situatie si se scrie de mana.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Depinde. Unele companii pun la dispozitia persoanelor interesate o cerere de angajare (fisa de angajare), pe care o iei de la ei, de la poarta (adica ti-o da portarul), asta e la cele internationale (gen Sews, Bosch), pentru altele e nevoie de un cv (se pronunta si vi), curriculum vitae, care inseamna "cursul vietii" si pe care il faci acasa, gasesti pe net exemple.

| unprietenaproape a răspuns:

Se numeste cv. curiculum vitae. trebuie sa scrie date despre ea. ce studii are. unde mai lucrat. cauta pe net

| Iris1997 a răspuns:

Curiculum vitae adica C.V.
Uite aici un model: http://www.google.ro/......http?/url

| Doctorfishadi explică (pentru Iris1997):

Stiu sa fac cv, dar nu stiam ca este tot una cu cererea de angajare.Mama se angajeaza ca insotitor pentru fratele meu.Si i-a zis la primarie sa faca cerere de angajare.

| Iris1997 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Dap, e tot una.

| alessia5158 a răspuns (pentru Doctorfishadi):

Mama ta, va fi angajata de catre Primarie pe post de " asistent personal " al fratelui tau ( persoana cu handicap grav) ---- va avea un salariu lunar ( probabil, platibil in contul bancar al mamei).
Pe langa alte documente, dosarul trebuie sa contina si aceasta "cerere de angajare ". Te sfatuiesc sa nu-ti mai bati capul cu modelul " cererii de angajare " --- cererea poate fi scrisa pe loc, inainte de depunerea dosarului, dupa un model pe care mama ta il poate cere de la unul din functionarii Directiei de Asistenta Sociala din Primarie.

| syssy a răspuns:

Salut, poti fi putin mai explicit? Adica daca si-a gasit deja locul de munca asta inseamna ca a trecut de faza cu CV sau scrisoare de intentiewinking Si da teoretic ii trebuie o cerere, cara arata cam asa:

Domnule Director,
Subsemnatul, __ domiciliat in
__str. __ nr._, bloc_, etaj _, ap. _, telefon nr._, va rog respectuos a-mi aproba angajarea in cadrul societatii pe care o conduceti in functia de _ Mentionez ca am o vechime in aceasta functie de _ ani, am mai lucrat la urmatoarele societati: _ ultimul loc de munca fiind societatea _
La ultimul loc de munca am incetat activitatea cu data de _ conform articolului nr_ din Codul Muncii.

Data: Semnatura

Sper ca ti-am fost de folos.