| Serenity998 a întrebat:

Verișoara mea dorește să deschidă un restaurant cu autoservire. Vrea să o angajeze pe mama care acum lucrează tot într-un restaurant cu autoservire dar două cu două zile. La restaurantul verișoarei mele ar trebui să lucreze de luni până vineri de la 07:00 la 17:00 (aici lucrează de la 08 la 20). Din punctul meu de vedere e destul de mult ținând cont și de faptul că mama ar trebui să se trezească la 05 la ca să ajungă la restaurant pe 06:30 și să fie totul gata pe 07:00 când se deschide. Ar ajunge acasă undeva la ora 19 pentru că ar trebui și să facă curat, etc. Întrebarea mea este: e normal să angajezi un om și să-ți lucreze 10-12 ore 5 zile pe săptămână cu weekend liber? Mi se pare absurd. N-ar trebui să mai angajeze cel puțin un om și să fie o zi cu o zi? Verișoara mea nu dorește asta dar nu mi se pare corect absolut deloc. Să lucreze cineva atât, acel weekend nu îți ajunge să te odihnești și să-ți faci treaba și prin casă.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si care-i problema? Daca mamei tale nu-i convine ramane la actualul loc de munca, daca ii convine merge la verisoara.