| Inked99 a întrebat:

Saluut,n-am mai pus o întrebare pe TPU de peste 10 ani cred, îmi aduce aminte de copilărie.Am 21 de ani am terminat liceul de 3 ani și nu am dat bac-ul.Nu îmi puneam speranța în el,mă încăpățânăm sa îmi dovedesc mie și altora că se pot face bani și o cariera frumoasă și fără studii,și așa și e,se poate, dar cu mult mai multe sacrificii, nu e la fel de ușor.Mai ales când apare persoana iubită pentru care vrei sa fii cea mai bună versiune a ta îți schimbă radical viziunea.S-a aflat cineva in pozitia mea? Ați găsit surse sau metode de a învăța mai ușor? Pot sa incep o facultate daca inca nu am diploma de bac? Din experiența voastră cu facultatea, care credeți că aduce mai multe avantaje? Aștept cu drag păreri.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Jassmina doar abereaza si da sfaturi care pot influenta negativ tinerii.
In primul rand, la facultatile private poti duce copie legalizata, nu e necesar originalul. Originalul trebuie sa il duci daca mergi la o facultate de stat pentru ca astfel se asigura ca nu urmezi 2 facultati de stat in acelasi timp.
In al doilea rand, chiar daca faci o facultate si nu lucrezi in domeniu, sunt o gramada de posturi unde este necesar sa ai studii superioare, unde iti trebuie o diploma, nu neaparat intr-un anumit domeniu. Facultatea va constitui intotdeauna un avantaj. Daca mergi la un interviu si tu te diferentiezi de celalalt candidat prin faptul ca ai studii superioare, atunci o sa te aleaga pe tine. Asa merg lucrurile in Romania, e mai bine sa ai o facultate.
Daca vrei sa studiezi ceva unde nu trebuie sa te omori cu invatatul, care iti aduce job sigur (inclusiv in strainatate), salariu mare si mai ales fara bac, mergi la postliceala de asistente. Acum nu iti mai cere bac ca sa termini postliceala si sa te angajezi, s-a scos aceasta conditie de la multe scoli

| Eireann a răspuns (pentru Furnicuta000):

De accord cu totul, mai putin ca nu te omori cu invatatul la postliceala de asistente medicale. Nu stiu daca e la fel peste tot dar cand faceam facultatea erau studente AMG si de la facultate si de la postliceala si aveau mult de invatat, multa practica si stiau si teorie. Am foarte mult respect pentru asistente si nu multa lume poate sa faca meseria asta.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Eireann):

Cred ca depinde de postliceala. De ex eu aveam niste prietene care erau la o postliceala in Bucuresti si se duceau o data pe luna la cursuri. Mai mult erau prezente la practica. De invatat invatau dar nu mult.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o facultate nu te poate accepta fara Diploma de BAC (in original).
Facultatea din ziua de azi nu aduce nici un avantaj, fiindca sunt mii de fosti studenti cu facultatea terminata care stau acasa, pe somaj sau pe nimic, asteptand sa iasa cate un post si sa participe la interviuri, in speranta ca au o sansa.
Din pacate, facultatatile nu mai vin cu loc de munca asigurat, ca acum 20-30 de ani.

| Sofer a răspuns:

Ca sa începi o facultate îți trebuie bac.

| daniel889 a răspuns:

Nu! Fara diploma de bac o sa poti lucra doar ca necalificat. Poti face o "postliceala" fara BAC, dar niciodata o facultate. Ai 21 de ani... serios... 21! Invata si ia-ti BAC-ul.

In ceea ce priveste facutul banilor fara BAC, se poate, asta ti-o poate conforma orice culegator de sparanghel sau orice hot roman din Anglia.

Daca vrei mai mult, inveti!