| NanaTuna a întrebat:

Salve!
Voi ce faceti ca sa va stabiliti eficient prioritatile?
Cum va descurcati la capitolul time management?

Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Atunci mai intai cauta sa vezi ce trebuie mai exact sa faci in ceea ce priveste fiecare task. Sa stii efectiv ce ai de facut. Apoi te pui pe treaba, luand din cand in cand si scurte pauze.
In criza de timp, asta era singura solutie ce functiona la mine cel mai bine. Sper sa te ajute si pe tine metoda asta. Mult spor sa ai!

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E greu, foarte greu. In principiu dorm mai putin. Si mereu, cand am mintea un pic libera (in autobuz, cand spal vase, cand fac dus) ma gandesc la calea de a face cel mai rapid lucrurile pe care le am de facut. Eu gatesc si imi place si am invatat de acolo cum sa ma organizez eficient. Fiindca in bucatarie, daca intai curati si speli toate legumele si abia apoi pui carnea la fiert, ciorbava dura 3 ore. Daca p[rima data pui carnea la fiert si ea fierbe in timp ce curati legumele, va dura o ora si jumatate. Pe principiul asta ma organizez si eu

| NanaTuna explică (pentru Brigaela):

Si eu de cand m-am scris licenta mi-am dat seama ca somnul este o pierdere de timp laughing cu cat mai putin, cu atat mai bine.
Aparent impartim aceleasi pasiuni, si mie imi place sa gatesc si inteleg analogia pe care ai facut-o. Dar sa spunem ca ai de facut 10 feluri de mancare pana la 00:00. cum procedezi? happy

| Brigaela a răspuns (pentru NanaTuna):

Greu, evident. Nu am solutii minune, dar as vrea sa am. Totusi, am observat ca fiind organizata, reusesc sa fac mult mai multe decat cred altii ca e posibil. Si aleg cai diferite. DE exemplu, ma trezesc la 5.30 si ajung la 6.30 la servciu, ca sa evit traficul aglomerat, asa ac eu fac orele suplimentare necesare in meseria mea inainte de inceperea programului si nu dupa terminarea lui. Fac cumparaturi seara tarziu, cand magazinele sunt mai goale (si cand sunt nevoita sa ma grabesc fiindca inchide, asa ca nu pierd vremea printre rafturi). Evit complet televizorul, pentru informare ascult radioul in timp ce spal vase sau calc rufe. Nu folosesc excesiv telefonul, incerc sa reduc fiecare convorbire la sub 10 minute si nu sun pe cineva decat daca este neaparat nevoie. Cumpar haine care nu necesita calcare si care se pot spala la 60 de grade, asa incat sa le spal pe toate fara sa mai am nevoie sa le separ. Am putini prieteni, dar foarte buni, la fel de ocupati, asa ca nu trebuie sa socializez aiurea, socializez putin, dar cu miez. Mi-am cumparat casa aproape de mijloacele de transport in comun. Gatesc o data pe saptamana, asa incat in timpul saptamanii nu pierd mai mult de 15 minute pe zi in bucatarie. Si uite asa economisesc mult timp.

| NanaTuna explică (pentru Brigaela):

Uau, chiar sunteti o persoana foarte organizata! multumesc pentru ca v-ati impartit experienta cu mine! sper sa pot ajunge si eu la asemenea performante ^^

| Mayar a răspuns:

Groaznic. Dar cu timpul am reusit sa inlatur aceasta problema. Foloseam un fel de agenda in care apreciam cat timp dureaza sa incep si termin prioritatile. Daca ma iramanae timp liber, mai facea si lucrurile secundare, daca nu, asta e. A fost greu la inceput sa ma tin de program, mereu aveam tendinta sa aman, sa il incalc, dar sa te pornesti e cel mai greu.
multa bafta! happy

| NanaTuna explică (pentru Mayar):

Merci mult! Am folosit si eu metoda asta in trecut si era chiar foarte eficienta. Dar in situatia in care sunt acum, nu ii vad rostul. Sunt in criza de timp si caut o metoda sa mi termin task-urile in timp util thinking

| NanaTuna explică (pentru Mayar):

Merci mult! Hope it works! ^^

| Mayar a răspuns (pentru NanaTuna):

:*

| NanaTuna explică (pentru Mayar):

Imi place cum ai simplificat tot procesul. E bine! am avut nevoie doar de putina energie ca sa termin si muuulta determinare! Merci mult! big grin

| Mayar a răspuns (pentru NanaTuna):

Felicitari! happy
Foarte bine ca ai reusitwinking

Si eu am fost nevoita sa aplic aceeasi metoda ieri, fiind in criza de timp, iar astazi m-am descurcat destul de bine.

multa bafta in continuare!

| Mayar a răspuns (pentru NanaTuna):

Atunci mai intai cauta sa vezi ce trebuie mai exact sa faci in ceea ce priveste fiecare task. Sa stii efectiv ce ai de facut. Apoi te pui pe treaba, luand din cand in cand si scurte pauze.
In criza de timp, asta era singura solutie ce functiona la mine cel mai bine. Sper sa te ajute si pe tine metoda asta. Mult spor sa ai!

| Daniel9988 a răspuns:

Eu le fac in ordinea asta:
1.Lucruri care daca nu le fac pun in pericol viata mea sau a altcuiva
2.Lucruri care pot sa mai astepte...Ca-i lunga viata.

Răspuns utilizator avertizat