| bombonika1799 a întrebat:

Se câștigă bine ca medic dermatolog? Nu ma refer doar in Romania..in Spania,anglia sau america...ce profil la live ar trebui sa urmez, dar facultate?

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

La liceu e mai putin important profilul, dar te arjuta unul legat de stiinte. facultate de medicina ca e singura varianta

| PeFuga a răspuns:

Ca sa ajungi sa castigi bine ca medic mai intai faci 6 ani de facultate, 4-6 ani de rezidentiat pe o anumita specializare (aici poti sa aprofundezi dermatologia de exemplu), apoi daca ai bani iti deschizi cabinet sau pleci in strainatate, in functie de noroc si de prioritatile tale de la acel moment. Cel mai bine asteapta pana in clasa a 10-a ca sa iei o decizie. Daca alegi medicina, pana in anul 6 vei sti daca ti se potriveste drmatologia sau nu.