| atomick a întrebat:

Ce liceu(profil)/facultate ar trebui sa urmez pentru a deveni medic chirurg? Ms.happy

Răspuns Câştigător
| desisdana a răspuns:

Ar trebui sa urmezi la liceu profilul stiinte ale naturii(e multa biologie si chimie)dar o sa te ajute la faculta.iar facultatea de medicina de 6 ani. dupa ce faci 6 ani de facultate o sa iesi medic rezident pe ce vrei tu sa faci(in cazul de fata chirurgie, deci medic chirurg rezident)si rezidentiatul tine 6 ani. apoi 4 ani o sa fi medic chirurg specialist si apoi medic chirurg primar. sper ca te-am ajutat. daca ai ceva nelamuriri trimite-mi mesaj

9 răspunsuri:
| ShowTim3 a răspuns:

Te-ar ajuta profilul de stiinte ale naturii (biochimie ) dupa cred ca trebuie sa faci facultatea de medicina, 6 ani, dupa care faci inca 4-6 ani sectia chirurgie, sau cel putin asa este pendru a deveni medic psihiatru, cred ca este pe aceiasi structura.

| ShowTim3 a răspuns:

PS happy iti pierzi ani din viata degeaba, parerea mea chiar pierzi multi ani din viata cu asa ceva si ajungi un crizat/a cum bmw big grin sunt alte mese banoase si cu timpul de studiu mult mai mic 6-8 ani... chiar si 4 da e mai greu.

| ShowTim3 a răspuns:

laughing Eu nu am injurat asa ca... citez "taci in jegu ma-tii de cocalar infect "

| PinkPanther a răspuns:

Nu conteaza profilul de la liceu, trebuie sa te concentrezi sa inveti cat mai multa chimie si anatomie pentru admiterea la facultate. Trebuie sa urmezi facultatea de medicina iar dupa cei 6 ani de scoala dai examenul de rezidentiat si in functie de nota obtinuta iti alegi specializarea, in cazul tau chirurgie.

| Anna27 a răspuns:

Ca si profil te-ar ajuta stiinte ale naturi [pentru ca se face multa biologie] iar facultate, evident, medicina.

| Channa a răspuns:

Profil:stinte ale naturii, facultate:medicina. sper ca ti-am fost de ajutor!

| DjIulyanB a răspuns:

Nu conteaza liceul pe care il faci. Dupe ce termini lice`ul poti da la ce facultate vrei tu, dar un profil potrivit ar fi Biochimie, stiinte ale naturii.

| firu a răspuns:

La ce liceu esti?
Si fiica mea vrea sa urmeze Medicina in Buc, dar nu stie la ce liceu se face carte pe Stiinte (am auzit ca sectiunea Stiinte e cam tinuta de coada).

| Alina_Rachel_2000 a răspuns:

Jcmjfkdf