| anonim_4396 a întrebat:

Se câştigă bine ca psiholog?

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Poti sa ai un mare succes sau sa mori de foame daca ai un cabinet particular.Depinde de talentul tau si de cum stii sa te afirmi.Ca psiholog poti lucra si intr-o scoala, si la politie, si intr-un spital

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vreo 500€ pe luna.

| MMihai a răspuns:

Nu !

| enverhoxha a răspuns:

Depinde. Dacă ajungi să faci, să zicem, o emisiune TV, te poţi îmbogăţi de pe urma proştilor. Dacă lucrezi pe undeva pe la o şcoală, vai de capul tău.

| oMycutzzaVrajitoare a răspuns:

Cred ca da tongue

| slimms a răspuns:

Da se castiga bine dar e mult de munca ca sa ajungi acolo.

| Alina_4914 a răspuns:

Ca să-ţi faci o idee, sînt cam trei direcţii majore în care te poţi specializa: resurse umane (psihologia muncii), poliţie (criminalistică) şi psihiatrie/psihologie. Probabil că varianta cu resurse umane e cea mai uşor de atins şi cea mai bănoasă. Celelalte variante necesită mai multe atestări suplimentare şi perseverenţă. Evident, fiecare direcţie are sub-specializările ei proprii.

Facultatea în sine nu îţi oferă decît un punct de pornire. Cînd ieşi de acolo eşti bun cel mult să compui teste psihologice pentru reviste. După aceea urmează experienţa şi specializările (cel puţin master plus licenţieri şi atestări specifice cîmpului vizat).

De exemplu, în criminalistică trebuie să fii atestat pentru lucrul cu poligraful, ceea ce presupune găsirea unui specialist al cărui curs să-l urmezi (şi să-l plăteşti) diverse cantităţi de birocraţie (deh, se putea fără? ) şi un examen. Acolo unde e vorba de instituţii de stat intervin birocraţia, vînarea repartiţiilor bune etc. Am impresia că sînt mai multe niveluri de atestare şi pînă nu le obţii nu ai voie să faci anumite chestii şamd.