| airflower a întrebat:

Cat castiga un psiholog?

11 răspunsuri:
| amanda33 a răspuns:

Cunosc un psihoilog care lucreaza la un departtament pentru protectia copiilor, e bugetar, companie de stat: salariu in mana: 1600 lei

| UNfriendLY a răspuns:

In Romania, foarte putin, nu merita sa te axezi pe asa ceva, cunosc o fata care a terminat facultatea de psihologie si nu si-a gasit loc de munca serios in domeniul asta, si acum e psiholog la un liceu, castiga un chilipir pe luna

| Psihiatra a răspuns:

Cam 40 de roni pe client happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune intrebarea ta si pe Raspuns-Rapid, poate gasesti raspuns si mai castigi si 3 cartele vodafone cu 1000 de minute si 100 sms uri! www.raspuns-rapid.info/concurs

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In particular d3epinde de clienti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un psiholog (printre care ma numar si eu) are nevoie de multa scoala si evident...de multi bani pe care ii investeste in masterate, formari, acreditari, plus work-shopuri la care trebuie sa participe pentru a aduna un anumit numar de credite anual, pentru ca asa se poate dezvolta. Nu este o meserie usoara, crede-ma, dar e foarte frumoasa (pentru cine are inclinatie), deoarece lucrezi si intervii asupra omului, dar asupra a ceea ce nu e palpabil si e f greu de controlat. Cat despre bani...mai intai trebuie sa ai destul ca sa investesti, pentru ca apoi sa fi suficient de pregatit pentru a fi recunoscut si evident sa castigi. Asadar e nevoie de mult timp si pregatire si apoi vin banii. Cred ca trebuie sa fi pasionat de psihologie si sa ai o structura care sa se plieze pe acest domeniu.

| Ramo137 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca salariu cat este?
Si mie imi place dar... Cu banii nu e chiar asa usor.

| BenedekMirela1967 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect spus!

| Jitariu_Beatris_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cineva in domeniu care stie cu ce se mananca... nu va luati dupa oameni care, cum si altii au facut-o, au terminat o facultate si nu s-au gandit sa faca ceva serios in asta. La stat niciodata nu vei castiga in România, indiferent de domeniu. In privat mergi daca vrei o meserie buna.

| pinkrulz1994 a răspuns:

Din ce intrebi tu cred ca vrei sa te faci psihologhappy. mi-a povestit o fata care e studenta la psihologie ca iesi psiholog cu vreo 10 ani de studii apoi trebuie sa ti faci experienta la un cabinet.chestie ce costa in jur de 10000 eurohappy
un psiholog castiga bine daca e recunoscut chestie ce iar necesita banilaughing
deci investesti in jur de 50000 euro(facultate etc) sincer nu merita.pentru ca toti anii aia de studiu a zis fata aia ca innebunesti incet

castigi cam 1000 euro pe lunastraight facefoarte putinlaughing mai bine te faci doctor ca mai usor iesi medic decat psiholog.trust mebig grin

te pup:*

| Jitariu_Beatris_1997 a răspuns (pentru pinkrulz1994):

Stii tu precis acest lucru?laughing))) in ce împrejurări platesti ca sa ai experienta la un cabinet 10.000 euro?laughing)))))))) draga, e ca in rezidențiat la medicina, muncesti pe un salariu mic la un cabinet, dupa investești poate ceva bani într-un cabinet, ai de platit niste taxe, bine inteles, dar nu ajungi la 10.000 euro, ci cam pe la 5.000-6.000 sa zicem. Atat platesti daca vrei sa-ti faci cabinetul nu stiu cum sofisticat, desi la psihologie conteaza sa fii BUN!