| DacicusRex a întrebat:

Se merita sa fac facultatea de medicină in străinătate? Dacă da unde? Cele din străinătate sunt cu mult mai bune decat cea din Bucuresti?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Normal ca merita, in Germania, UK, USA, normal ca aia sunt mult in viitor cu tehnologia, cercetarea in domeniul medicini

| m1dn1gh7 a răspuns:

Verbul a merita nu e reflexiv.
Daca ai posibilitatea sa studiezi in strainatate, bineinteles ca merita. Sunt alte conditii, alte salarii, alta mentalitate, in Germania spre exemplu n-ai sa intalnesti mizeria de-aici (atat la propriu cat si la figurat), doar ca nivelul de limba e c2 (cel mai avansat) din cate stiu.
Nici Romanica nu sta atat de rau, uite Deva spre exemplu, ales random:
http://spitaldeva.ro/......IE2017.PDF
Nu-s salarii de lux, dar nici horror nu sunt.

| Ralukafay a răspuns:

Da,merita sa faci facultatea de medicina in strainatate.Mai ales ca in strainatate sunt cele mai bine cautate aceste meserii si sunt si foarte bine platite.

| DacicusRex explică (pentru Ralukafay):

Frate, eu ma refer NUMAI la facultate ca de lucrat as vrea sa lucrez in Romania. La ce puțini si nu tocmai bine pregătiți medici(asta numai o parte) trebuie sa mai fie cineva care face treaba buna.