| Maya79 a întrebat:

Se merita sa faci o facultate de geografie? Nu vreau sa o fac degeaba, dar nu stiu ce sa aleg, eu terminand filologia. Imi place foarte mult aceasta materie
Daca da, ce profil ar trebui sa aleg si in ce domenii as putea lucra?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Orice facultate merita sa o faci daca vrei sa lucrezi si sa profesezi in domeniul respectiv. Cei care termina facultati si se angajeaza in alt domeniu, inseamna ca au facut o facultate degeaba. Ori a termint-o prin copiat / pile si din gura parintilor, ori a fost total paralel si nu i-a placut domeniul respectiv. Daca esti bun in domeniul respectiv mai ales in timpul facultatii, deja din facultate sunt diferite programe (erasmus de exemplu) sau diferite firme care cauta studenti si daca esti bun, firma te va pastra.
Succes!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se merita, doar in masura in care iti place atat de mult geografia si vrei sa-ti faci o cariera din invatarea ei, profesand ca: profesor de geografie, geolog sau chiar ghid turistic.

| Donsavas a răspuns:

Buna alegere! Agronomia este de viitor la noi. Facultatea de geografie este usoara dacă iti place si te ti de treaba. Pe lângă asta, e si destul de distractive practica, de vreme ce te tot plimbi. Trebuie să ti si permiți dar sigur exista si fonduri pentru studenții silitori. Succes!

| alina2k18 a răspuns:

Pai daca iti place, de ce nu?
Prin specializarile astea ai o gramada de oportunitatiwinking
Geografie
Geografia Turismului
Geografia Mediului
Cartografie
Planificare Teritorială
Hidrologie-Meteorologie
Citeste pe net despre ele, ce se studiaza la fiecare in parte si ia o decizie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Merita; doar daca se singur meritul de a-ti fi placut. "merita"!?winking tongue

| Raducons a răspuns:

Nu merita din pacate, dar poti incerca, la comunicare si relatii publice, drep, drept si administratie publica, litere, si alte facultati care nu au matematica.