| Nicole_8066 a întrebat:

Se plateste bine ca psiholog? Ce puteti spune despre a fi psiholog?

Răspuns Câştigător
| Ancestralsoul a răspuns:

Daca pleci de la ideea de bani mai bine renunta.Sunt alte meserii mai banoase.In romania inca nu se cauta psihologii ca in occident sau state.Mai depinde de cat de buna esti ca psiholog, nu ajunge doar o diploma cu nota 10, adica e important cat de ine inveti, apoi cere timp ca si expereinta acumulata, sa ajungi sa te cunoasca lumea, sa ai un cabinet, ceea ce necesita investitii mari. Poti avea seansa daca ai pile sa te angajezi undeva la stat, dar cam greu.Cauta sa faci o merserie care sa iti placa enorm incat ai fi dispusa sa o faci gratis, numai asa poti ajunge sa faci ceva cu profesionalism si desigur sa castigi si bani, dar banii mereu vin mai tarziu.Si e foarte grea aceasta stiinta/materie, ai mult de invatat in facultate.Succes.

5 răspunsuri:
| cornculapte a răspuns:

O sa-ti spun peste vreo 4-5 ani cand o sa-mi gasesc de lucru.

| Petronela a răspuns:

Pai...in primul rand trebuie sa fii pregatit/pregatita psihic cu acei pacienti si in al doilea rand nu trebuie sa te gandesti prea mult la banii castigati din aceasta meserie

| euuuuuuu6 a răspuns:

In primul rand... daca iti vine un pacient si iti povesteste problema tu nu ai voie sa mergi sa le spui si altora problema lui. e secret. am impresia ca la terminarea facultatii te pune sa juri ca nu spui problemele pacinetiilor si altora...asta inca nu stiu sigur.
un psiholog daca are cabinetul lui personal cred ca ia cam 50-100 ron pe sedinta.

| Roxy a răspuns:

Pai depinde.ca in romania nu vine lumea la psiholog sa isi spuna probleme deoarece prieteni o sa ii zica"da ce? esti cu capul de te duci la un psiholog? nu sti ca aia is mai nebuni ca cei pe care ii trateaza?"
Se intampla ca de multe ori psihologul sa fie confundat cu psihiatrul...
Depinde ca de exemplu in romania se castiga mai bine in criminalistica(adica sa lucrezi cu poligraful, sa interoghezi tot felul de criminali sau suspecti)
Si ca consilier psihologic In romania inca suntem destul de ingusti la minte sa mergem singuri...
Aaaa.si mai poti sa fie consilier psihologic la o scoala sau la ceva centru de copii cu probleme mentale...aici nu stiu cat se castiga.depinde de fiecare centruhappy
Si eu as vrea sa ma fac psiholog deoarece imi place psihologia si tot ce tine de mintea omului, dar tot ca stomatolog se castiga mai binebig grin

| Nicole_8066 explică:

Multumesc tuturor :*