| Paix a întrebat:

SGP ( soldat gradat profesionist ) infanterie VS Jandarm subofiter
Care este mai pregatit din punct de vedere a aptitudinilor fizice, motrice dar si tehnica militara.
Astept pareri si informatii relevante nu glume...
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Oricare poate fi mai pregatit. Eu aveam caporal care putea da clasa ofiterilor de astazi. Problema este ca nu poti compara un SGP cu subofiterul. E diferenta de grad si functie si normal ca pregatire subofiterul find mai mare. Subofiterul este APV-ist (armata pe viata) iar SGP oricand poate pleca. Etc.

1 răspuns:
| Paix explică:

Ok...dar totusi ca si cariera si performanta a aptitudinilor fizice motrice trebuie sa existe o diferenta nu cred ca o scoala de subofiteri si cursul de pregatire pentru SGP au acelasi grad de dificultate si au aceleasi arme dotari in scoala/instructie deoarece fiecare se ocupa cu altceva ca si cariera munca. Detaliaza te rog