| GagaaAlexandru a întrebat:

Daca am picat traseu pentru soldat gradat profesionist, pot aplica pentru poliția militară?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, prima data trebuie sa fii acceptat ca SGP si apoi repartizat la PM, acestia sunt tot SGP, subofiteri sau ofiteri, dupa caz.

| Ciprian09 a răspuns:

Politia militara este o arma, ca și artilerie, infanterie, geniu etc.Sgp este statutul! Ai cazul la sgp, este logic ca nu ai cum opta decât dacă te mai înscrii încă o data la concurs, de la zero!