| MariusCristianCMC a întrebat:

Spre exemplu vreau sa-mi deschid o firma de construcții în câțiva ani, exista studii pentru așa ceva?

3 răspunsuri:
| Elena9328 a răspuns:

Facultatea de inginerie.

| confiturix a răspuns:

Cum sa nu?! Exista ztudii pentru orice. Ce vrei sa fi, director? Facultatea de constructii e pentru ingimeri. E foarte ok sa incepi si de pa profesionala ca sa intelegi cum sta treaba.
Eu sper ca nu abeai baza in razpunsurile TPU pentru ca nu cred ca ai sanse sa ajungi bine daca nu muncesti din reflex pentru visele tale; pui mana si cauti pe internet; daca nu, iti intrebi cunostintele, sigur stie cineva (nu fiti antisociali

| UlisesHarold a răspuns:

Da, exista facultati specializate, care au cursuri de inginerie in constructii.
Nu iti trebuie facultate sa iti deschizi o firma SRL de constructii. Daca esti antreprenor si nu lucrezi efectiv in constructii, ai oameni care fac lucrari de modernizare sau construiesc, ei trebuie sa respecte reglementarile din domeniul constructiilor.
Daca esti PFA trebuie sa ai niste studii, o calificare profesionala in baza careia sa profesezi.