| A4Tech1 a întrebat:

Stie cineva cum poti sa ajungi pompier si cam ce salariu au?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există Liceu de Pompieri - deci, poţi să te înscrii la ORICE liceu, să termini 12 clase, să promovezi BAC-ul şi, apoi, te poţi înscrie la o Şcoală ( Postliceală ) Militară de Pompieri ( pentru subofiţeri ) sau la Academia de Poliţie/Facultatea de Pompieri ( pentru ofiţeri ) :
http://www.igsu.ro/documente/RU/Admitere-2015.pdf

Este doar o singură Şcoală Postliceală de Pompieri :
http://www.isudolj.ro/......zaganescu/

SINGURA Academie ( facultate ) de Poliţie/Facultate de Pompieri este la Bucureşti - vezi linkul :
http://www.academiadepolitie.ro/facpmp/index.html

Modalitatea de admitere & subiecte se găsesc pe site-ul oficial al acestor instituţii...

Toate cele bune!

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie sa ai calificare, cam 1500 de lei

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Joker3134):

Am avut un amic care a intrat intr o incapere era o butelie el nu stia aia a explodat a murit

Răspuns utilizator avertizat
| Eastwood a răspuns:

Pai in primul rand sa ai BAC-ul, dupa o sa vina la prezentare la liceul tau si pompieri, va fi o Academie sau ceva de genul cred. E un salar mare insa difera de oras, oras mare > salar mare!

| cineva11111111 a răspuns:

Ca sa devii pompier ai nevoie sa faci liceul si/sau facultate pe domeniu militar si am un var care e sef la pompieri prin Brasov si parca are salariul de 3500 de lei.