| Mkeynes a întrebat:

Stie cineva daca te poti transfera din politie -Anglia-Romania?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să te transferi ar fi necesar să existe o conexiune între cele două insitutuții, o echivalență a funcțiilor, aceleași legi și regulamente. Ori acestea sunt complet diferite. Nu este posibil.

| Mkeynes explică (pentru sadrian46):

Aiurea

| sadrian46 a răspuns (pentru Mkeynes):

Da, e chiar aiurea să crezi că te-ai putea transfera.

| doctorandus a răspuns:

Daca vrei poti functiona drept ofiter de legatura, dar asta nu e pentru toata lumea. Altfel: sunt alte legi, alte regulamente interne, majoritatea politistilor britanici nu poarta arme de foc, etc.

| rereselpahfeliedemaine a răspuns (pentru doctorandus):

Ce naspa partea aia cu arme

| SingleForOne a răspuns:

Îți dai seama că instituțiile de justiție (și oricare alte instituții) din țări diferite nu sunt legate între ele prin nu știu ce fel de contracte. Cred că cel mai simplu ar fi să consideri experiența dobândită în poliție din țara în care ai locuit, dar tot trebuie să faci ceva pentru a echivala studiile din academia de politie și experiența de ofițer, sau ce grad ar mai fi la momentul respectiv.

| Sly a răspuns:

Cred că nu e problemă. Poliția de acolo e proxenetă, ca și pe la noi.