| cristianka_6564 a întrebat:

Stie cineva de ce curs e nevoie pentru a fi calificat in meseria de tehnician pentru automate de cafea sau tehnician/intretinere aparate medicale? Puteti recomanda niste companii ce organizeaza astfel de cursuri?

Răspuns Câştigător
| gabri05 a răspuns:

In principiu meseria de tehnician se invata la locul de munca, iar pentru cea de filler( adica sa intretii aparatele, sa le cureti, sa le aprovizionezi cu cafea si sa incasezi banii) nu e nevoie de calificare.
Cand ai zis companii probabil te referi la institutii care au in programa astfel de calificari. La asta nu pot sa iti raspund insa pot sa ti zic operatori(firme specializate) care au in custodie astfel de aparate si care, poate, mai angajeaza: Doctor Vending, Rausse Design, Tonka, Network Cafe, Danell.

1 răspuns:
| cristianka_6564 explică:

Multumesc gabri05. ideea este ca sotul meu lucreaza de un an in domeniu si pe langa faptul ca se pricepe... ii place ceea ce face. problema este ca noi locuim peste hotare si are nevoie de permis de munca pentru a continua legal aceasta munca iar permisul de munca il poate obtine in urma unei calificari/diplome etc. aici nu gasesc astfel de cursuri iar firma unde lucreaza nu poate sa il califice mai ales ca ei ar trebui sa demonstreze de ce l-a ales pe sotul meu ca tehnician si nu unul din tara lor. cum i-a oferit lui training nu putea sa ii ofere unui localnic? e o prostie generala... si cred ca vom mai avea de asteptat si de suferit, noi ca romani, pana sa obtinem dreptul de munca in toata UE. Multumesc inca odata!