| anonim_4396 a întrebat:

Stimati useri,

Am si eu, va rog, o intrebare, doresc anul viitor sa sa ma inscriu la Facultatea de Agricultura in Constanta, la Universitatea "Ovidius", este cineva care a absolvit acolo si imi poate spune cum este, daca merita, daca dupa terminarea facultatii, fara a mai urma si studii de master si-a gasit usor de munca in tara, daca profesorii sunt intelegatori cu studentii care in paralel cu facultatea au si un job full time si nu pot ajunge la toate cursurile, laboratoarele si seminariile?

Tin sa mentionez ca potentiala studenta la Facultatea de Agricultura, ca prezint cateva minusuri:
1. Nu agreez chimia ca disciplina, desi am terminat liceu cu profil Stiinte ale Naturii, biologia si fizica mi s-au parut mereu mult mai accesibile, frumoase si interesante
2. Nu detin terenuri
3. Traiesc in oras, la bloc deci nu am experienta in agricultura.
4. Parintii mei nu ma incurajeaza si sprijina deloc in aceasta directie.

5.Pe timpul facultatii in paralel cu studiile doresc si trebuie sa ma si angajez undeva, asta datorita varstei si pentru ca nu imi place sa depind financiar de parinti, adica dimineata la facultate si dupa-amiaza la munca, cate 8h/zi dar iar nu stiu daca orarul este comasat astfel incat sa pot sa si muncesc.

Ce ma sfatuiti?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| weloveit a răspuns:

Buna! Eu nu am urmat cursurile acestei facultati,dar prietenul meu da! Este o facultate ok din punct de vedere al pregatirii, experienta nu este necesara nu toti cei care se inscriu la facultate ara pamantul, sau au hectare intregi de cereale, pomi fructiferi si asa mai departe. Profesorii sunt bine pregatiti, te ajuta si te indruma! In anul 4 licenta o dai si practic,facultatea dispune de un teren unde poti planta orice iar pe parcursul anilor scolari beneficiezi de acel teren. Despre angajarea ta,da poti face asta, sunt zile cand nu ai nici un curs sau doar unul de dimineata, sau unul seara, oricum o sa vezi orarul la inceputul anului. Despre chimie cred ca trebuie doar sa ti dai putin silinta, nu neaparat sa excelezi! Sper sa iei o decizie buna!

| anonim_4396 explică (pentru weloveit):

Mulțumesc din suflet! Chiar un răspuns foarte util și încurajator!

| weloveit a răspuns (pentru anonim_4396):

Oricand :*

| anonim_4396 explică (pentru weloveit):

Buna ziua,
Stimata d-na si d-ra, am mai postat o intrebare legata de Planul de Invatamant de la Facultatea de Agricultura/ Horticultura din cadrul Universitatii Ovidius, in care ma puteti ajuta, va rog, OFER FUNDA! Multumesc mult pentru tot!
Multumesc!