| Justmeale2345 a întrebat:

Stiti cumva daca carturesti angajeaza persoane de la 15 ani? Si cam care ar fi salariul pentru minori?

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

La 15 sigur nu angajeaza nimeni nicaieri...

| Justmeale2345 explică (pentru GabiDumitrescu):

Scrie clar in codul muncii ca minorii intre 15 si 16 ani au voie sa lucreze pe baza acordului parintilor sau reprezentantului legal.

| Catrice a răspuns:

De-abia angajează adulți cu experienta și vrei tu când nici nu ești in legalitate.

| Justmeale2345 explică (pentru Catrice):

Scrie clar in codul muncii ca minorii intre 15 si 16 ani au voie sa lucreze pe baza acordului parintilor sau reprezentantului legal, acestia lucrand ca maxim de ore la fel cu minorii de la 16 la 18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la 16 ani in sus cu acordul părinților!

| Nimeni20192018 a răspuns:

Nu. Foarte puțini angajatori, te angajează la 16 ani. Multi nu te angajează la 18 ani, dar la 16... puține șanse 2 din 100.

| ArthurWarner a răspuns:

Legea spune ca de la 16 ani cu acordul părinților te poți angaja. Dar nu cred ca carturesti angajează minori și cred ca pentru a te angaja la ei îți trebuie 12 clase.