| yuyubarbie19 a întrebat:

Stiu cu ce se ocupa un avocat, dar nu inteleg cu ce se ocupa un jurist. Explicati-mi, va rog. Funda la cea mai buna explicatie.

Răspuns Câştigător
| piti77 a răspuns:

Jurist e o denumire generica a celor care practica dreptul. Aici intra avocati, judecatori, procurori, consilieri juridici, etc. Activitatea avocatilor e reglementata de legea 51/1995 si, ca sa devii avocat trebuie sa te inscrii in barou. Consilierii juridici functioneaza dupa legea 514/2003 si, spre deosebire de avocat care poate sa reprezinte atat persoane fizice cat si juridice, consilierul poate reprezenta numai persoane juridice si este fie numit, daca reprezinta o institutie publica, fie este angajat cu contract de munca.