| loving3112 a întrebat:

Sunt foarte confuza nu stiu exact de facultate sa urmez.
Aptitudinile mele:cu matematica, chimia, fizica nu le am deloc.Imi place foarte mult psihologia(ca psiholog nu as avea un salariu bun), economia(dar nu le am cu matematica; cu algebra ma descurc). Trebuie sa ma intretin singura si mi-ar fi mai usor daca as face facultatea la frecventa redusa(nu neaparat frecv redusa). Mi-as dori un domeniu in care sa nu fiu nevoita sa plec in delegatii sau chestii de genul asta. Vreau sa dupa terminarea facultatii sa am un loc de munca cu program fix. Facultatea de Litere.Imi place limba romana dar cu limbile straine nu stau foarte bine(engleza:scris si vorbit mediu; franceza:scris-mediu, vorbit:slab). M-ar fi incantat jurnalismul. Daca as termina acest profil ce meserie as avea? Doar de jurnalist? Ce salariu as putea avea? E o meserie de viitor in Romania? Dar in strainatate? Ce aptitudini trebuie sa am?

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Pentru jurnalism trebuie sa ai o bruma de talent literar si o multime de cunostinte de cultura generala.Este necesar si sa cunosti macar o limba straina de larga circulatie.Incearca de pe acum sa scrii ceva si sa publici.

| CarmenR a răspuns:

Buna. Intamplarea face ca eu sa fiu la Facultatea de Jurnalism, daca te va interesa dupa ce vei citi raspunsul de unde, iti voi spune. Cu jurnalismul poti lucra si in relatii publice, PR, consiliere publicitara, la o firma de publicitate, la un ziar, radio, agentie de stiri, reviste, forumuri, promovare evenimente. Pe de alta parte spui ca nu vrei un job in care sa fii nevoita sa pleci. Facultatea de Jurnalism si jurnalismul in sine te va pune mereu pe drumuri si iti va ocupa mare parte din timp. Un salariu de jurnalist incepator porneste de la 12-15 mil, dar asta in capitala. Pe de alta parte, problema cu limbile straine se poate rezolva usor. Poti lua niste cursuri la Centrele Culturale aferente limbii pe care vrei sa o faci. Aptitudini la jurnalism? Rabdare, energie, sa stapanesti bine limba straina si macar o limba straina, munca cu calculatorul, munca de teren. Mult spor!

| Andreea50 a răspuns:

De facultatea de drept ce parere ai? Cred ca este de viitor. Poti deveni notar, consilier juridic, judecator, procuror, etc. Nu ti-ar placea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medicina?! poti sa inveti la chimie doar sa vrei