| curiozitati a întrebat:

Daca vreau sa ma fac jurnalist credeti ca ar fi indicat sa urmez facultatea de jurnalism? Vreau sa spun ca nu mi se pare neaparata nevoia de a face facultatea de jurnalism pentru a fi jurnalist(majoritatea jurnalistilor cunoscuti din zilele noastre nu au facut facultatea de jurnalism); Eu cred ca pot urma alta facultate dar sa pastrez ca hobby jurnalismul pana in momentul cand voi avea ocazia de a ma afirma in domeniu(si de a ma putea sustine din aceasta meserie); Voi ce credeti?

2 răspunsuri:
| Andrutzza31 a răspuns:

Nu stiu daca e neaparata nevoie sa faci facultatea de jurnalism.Pana la urma ceea ce conteaza cel mai mult este ca tu sa te pricepi sa lucrezi in acest job si sa iti placa, sa faci totul din placere.Si sa tii cont ca daca vrei sa devii jurnalist trebuie sa stii foarte bine limba romana, ceva limbi straine, istorie si trebuie multa cultura generala. Sper ca te-am ajutat.

| AnghelschiA a răspuns:

Poti face cum doresti dar eu cred ca mai intii trebuie sa faci studiile necesare in caz contrar nu te vor primi la un job bun. Desigur poti sa fii si singur shef dar oricum multe persoane iti vor cere diploma, ashaca trebuie numai decit sa invetzi.