| Hashtaghastag a întrebat:

Sunt in clasa 11 si vreau sa devin medic intr-o tara tropicala vorbitoare de limba engleza care are salarii decente, de tip Aruba sau Barbados.
De asemenea, as vrea ca tara respectiva sa nu fie afectata de tsunami sau uragane si sa recunoasca facultatile din Romania.
Mi-ati putea da exemple de alte tari asemanatoare?
Si daca ati putea sa imi recomandati un dintre ele in mod special si sa argumentati de ce.
Funda!

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici in Australia nu-i recunoscuta, trebuind sa mai inveti tu ceva ani, sa-ti dai echivalarile si abia atunci ajungi stagiar.

| sierra1 a răspuns:

"
- vreau sa devin medic
- intr-o tara tropicala
- vorbitoare de limba engleza
- care are salarii decente
- sa nu fie afectata de tsunami
- sa recunoasca facultatile din Romania"
nici NU ai pretenții mari. (papagalii se vor răzvrăti spunând: urmează-ți visul). Pe "reale": Mai degrabă ajungi președinte al SUA

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aruba nu are uragane. Are în schimb negrese cu funduri babane. Așa că ți-o recomand.
Dacă vii la Cluj, medicina de aici e recunoscută cam peste tot.

| Furnicuta000 a răspuns:

Tu mai intai sa iti iei diploma aia de medic (ca e ai naibii de grea medicina) si apoi pui la punct aceste detalii minore. Pe langa facultatea aia, alegerea unei tari e floare la ureche.

Si vezi ca diploma nu e recunoscuta peste tot. Daca nu vrei sa ai batai de cap cauta o tara tropicala prin UE laughing
De ex in SUA nu e recunoscuta diploma si trebuie sa dai examene de echivalare, deci in tarile alea exotice mai mult ca sigur e aceeasi situatie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ajung peste 10-15k ron in Romania ca medic? mai mai, da pretentiosi suntem, saracii medici romani.

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Da unde scrie omul ca vrea sa plece pentru bani?

| Demidol a răspuns:

O tara "tropicala", mai ales cele mentionat e de tine, nu au salarii mai mari decat in Romania.