| magda_2805 a întrebat:

Sunt in clasa a12a si nu stiu la ce facultate sa dau mai departe, este careva care ma poate ajuta sa ma decid? Va rog, am nevoie urgenta de ajutor.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alege facultatea in functie de calitatile si preferintele tale si nu ale noastre si, odata ce ti-ai fixat 1-2-3 facultati, poti sa vorbesti cu absolventi ai acelor facultati ori sa intrebi din nou. Succes!

| z8 a răspuns:

Ia-ti o hartie si fa-ti un tabel cu criterile dupa care iti alegi viitorul profesional, criterii gen :Cat de mult iti place, cat de mult se plateste, cat timp muncesc, cat de grea este munca, cata creativitate implica, cata libertate este, cat de mult ajut persoanele din jur, care sunt sansele de promovare, etc. Apoi pune stele...la fiecare criteriu pe care ti l-ai ales si fa o medie aritmetica. Fa un tabel d-asta la fiecare dintre profesile ce le doresti.
PS. Daca de exemplul criteriul "cat imi place"valoreaza mai mult decat criteriul "cat ajut pe altii" atunci acordai un nr. mai mare de stele, de exemplu maximul sa fie 7 in loc de 5.

APOI da la facultatea ce te pregateste pentru. acel viitor.

| LuS[z] a răspuns:

Nu stiu la ce profil esti...
Gandeste-te ce ti-ar Place mai mult sa faci
Daca iti place stiinta... O facultate de medicina ar fi foarte buna
Daca iti plac calculele-A. S. E
daca Iti place informatica-continua pe ramura asta
Si daca ai absolvit Profilul Cu vocatii genbig grinesen Muzica sport Continua ceea ce-ti place sa faci
Succes!

| ion2015 a răspuns:

Medicina ar fi super daca stii chimie si bio

| Poinsettia a răspuns:

Intreaba-ti parintii si prietenii ce facultate cred ei ca ti s-ar potrivi, avand in vedere calitatile si defectele tale.
Nu alege o facultate care nu-ti place. Daca faci asta, serviciul de mai tarziu ti se va parea o tortura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi una care sa urmeze profilul, dar...ar cam trebui sa iti placa si tiewinking

| MyTza07 a răspuns:

Fizica cuantica, ti se potriveste, cred