| Geanina1107 a întrebat:

Hei TPU, am nevoie de un mic ajutor. Sunt clasa a-8-a si eu inca nu m-am decis sigur ce profil sa aleg :/. Cum as putea sa ma decid? Intrebarea o pun celor ce au absolvit clasa a-8a.
Si inca ceva : cam ce poti ajunge daca urmezi un liceu cu profil de filologie? (stiu ca trebuie si facultate). Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| annakarenina a răspuns:

Analizeaza ceea ce iti place. Vezi ce preferi intre a studia limba si literatura, stiinte legate de om, precum psihologie, filozofie, sociologie; matematica si calculatoare sau stiinte precum, chimie, fizica, biologie. Fiecare iti ofera anumite oportunitati, depinde ce ti-ai dori sa urmezi in viitor. Filologia este utila daca iti plac limbile straine, dreptul, istoria; stiintele sociale daca iti plac oricare dintre materiile studiate pe an ( exista facultati specializate pe filozofie, psihologie, economie), dreptul; mate-info daca esti tentat de o cariera in domeniul IT, iar stiintele naturiiiti pot oferi destul de multe variante precum medicina, biologia marina (in special in afara), fizica. Poti avea sanse mari de reusita daca doresti sa pleci in afara.