| numesiprenume0 a întrebat:

Sunt in ultimul an de postliceala, sanitara. As dori sa stiu ce diferenta la salariu este in prezent pentru un asistent cu postliceala si cel cu studii superioare de scurta durata. Cat este salariul de baza pentru un asistent nedical debutant. Ofer funda!

2 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Bună! Nu știu concret să-ți spun, dar eu sunt studenta la facultatea de farmacie și am câteva colege in an care au terminat postliceala de farmacie și lucrează. Pe domeniul asta au spus ca diferența nu e asa mare (depinde foarte mult de oraș și de farmacie, bineînțeles), un asistent ia în jur de 2000 de lei și un farmacist aproximativ 2500. Nu știu dacă te ajuta. La asistent medical cred ca depinde de secția în care ești. Mama unei prietene a terminat postliceala de asistent medical și lucrează pe dializa și are salariul în jur de 3000 de lei (după vreo 5 ani). Probabil ca salariul va fi în jur de 2000 de lei la început, la care se mai adaugă ceva sporuri, bonuri, etc și in câțiva ani va creste semnificativ.

| numesiprenume0 explică (pentru WhiteLife):

Multumesc pentru ajutor