| utilizator001 a întrebat:

Ce diferenta pe grila de salarizare este pentru asistent cu studii postliceale(PL) si unul cu studii superioare de scurta durata(SSD)? Daca am studii postliceale cum as putea avea SSD fara sa fac diferenta pentru incadrare de 3 ani? Pana la urma postul este acelasi... Ofer Funda!

1 răspuns:
| ottovintila a răspuns:

Diferențele salariale între un asistent cu studii postliceale și unul cu studii superioare de scurtă durată pot varia în funcție de politica internă a organizației și de grila de salarizare specifică. În unele cazuri, asistenții cu studii superioare de scurtă durată pot beneficia de un salariu inițial mai mare sau de o progresie salarială mai rapidă în comparație cu cei cu studii postliceale.

Pentru a fi încadrat ca asistent cu studii superioare de scurtă durată fără să fie necesară o diferență de experiență, ar trebui să te adresezi angajatorului sau instituției tale pentru a vedea dacă există politici sau proceduri specifice în acest sens. Poate fi posibil să se ia în considerare o echivalare a studiilor sau să existe alte modalități de a obține această recunoaștere, dar va depinde în mare măsură de politicile și procedurile interne ale instituției.