| ςгเรtเภยкค a întrebat:

Sunt indecisa si am nevoie de cateva pareri, mai ales a celor care au dat sau vor sa dea la politie sau limbi straine. Anul acesta trec clasa a 12 a si vreau sa ma decid in aceasta vara ce voi urma pentru a ma putea pregati. Am avut 3 optiuni: Psihologia ( imi place sa invay despre latura umana, sa ascult si sa dau sfaturi, întotdeauna am avut aceasta latura de "psiholog" pentru prieteni si familie. Probabil as fi dat aici daca salariul nu era atat de prost. Nu vreau sa fie exagerat de mult, dar un salariu care sa iti asigure un trai decent si sa poți face anumite investitii). Acum am ramas blocata intre 2 alternative:
1. Facultatea de Limbi straine ( Verișoara mea a terminat in Bucuresti, eu imi propusesem sa invat bine spaniola fiindca la engleza deja fac meditatii si o stiu in proporție de 50% la traducere. Mai am doar sa mi îmbogățesc vocabularul si sa exersez pronuntia si vorbirea. As merge pe spaniola si engleza/romana si as studia japoneza/chineza sau o limba mai exotica. Insa din ce am auzit, nici ca traducator nu e un salariu atat de bun, ar trebui sa plec in afara, iar eu minas dori sa pot ramane cu familia in tara)
2. A doua varianta ar fi Politia. Materiile mele preferate au fost dintotdeauna romana, istoria si limbile straine. As face meditatii la istorie si probabil si romana, cred ca m as descurca pe aceste materii, insa problema o reprezinta sportul. Eu sunt o fire mai moale si nu sunt atat de buna la sport. Am inceput sa fac sala dar nu cred ca ajuta la politie. Nu stiu... as putea intra la politie si cu un caracter mai plapand? As putea sa schimb ceva daca as face pregatire la sport? Eu momentan sunt pe stiinte ale naturii si va trebui sa dau la bacul si la biologie, deci un stres in plus. As opta pentru politie deoarece salariul e destul de ok si ai post asigurat. Voi ce credeti? Multumesc!

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Lăurik2 a răspuns:

Pai hai sa iti spun asa.
Multi prieteni de-ai mei vor sa dea la psihologie, si pe mine m-a batut un gand sa dau la psihologie, insa in ziua de azi, daca alegi sa dai la stat, primesti sub 10 milioane, iar daca alegi sa iti faci un cabinet privat, ai nevoie de un "boost", ptc nimeni n-o sa vina fix la tine, cand ar putea sa mearga la cineva mai cunoscut si cu experienta in domeniu.
Facultatea de limbi straine a fost a doua 'idee' care mi-a trecut prin cap si m-am gandit fix ca tine. Fac engleza, franceza, dar astea nu m-ar ajuta f mult, avand in vedere faptul ca multa lume le invata asa ca exista multi traducatori specializati. M-am gandit sa invat si o limba mai 'speciala', precum chineza, sau o limba mai exotica, nestiuta de multi, insa si aici e o problema. Facultatea asta de limbi straine e 'light', daca stii ce vreau sa zic. Adica, in loc sa fie facultatea ta de baza, ar fi bine sa o alegi ca o. completare! Cursuri pentru o limba precum chineza poti sa faci si singura si sa obtii un document ca esti specializata, asta in timp ce urmezi cursurile unei facultati precum politia sau ce mai doresti tu, iar cu diploma aia poti sa faci meditatii cu cineva care vrea sa invete si sa castigi cativa banuti in plus PE LANGA job-ul tau principal, stii? Asta ar ajuta mult la buzunar.
Si ca idee, in Bucuresti se aduna anual un fel de 'targ' al facultatilor, ai putea sa discuti cu clasa si sa mergeti acolo, sa va faceti o idee cam ce ati vrea sa faceti pe viitor. Bafta! happy