| edani99 a întrebat:

As vrea la facultatatea de limbi straine sa aleg intre engleza - spaniola sau engleza - portugheza. Insa, nu stiu care dintre portugheza sau spaniola ofera mai multe oportunitati dupa absolvire ( salariu mai mare, cerere mare)

Răspuns Câştigător
| DaCumSaNu a răspuns:

Spaniola:
Teritoriul pe care se vorbeşte această limbă este enorm. Nu cuprinde doar Spania, ci şi America Latină şi sudul Statelor Unite ale Americii, Guineea Ecuatorială şi o parte din Filipine. Actualmente, 500 de milioane de persoane vorbesc această limbă care este oficială în 21 de ţări, ca primă sau a doua limbă.
Spaniola este a doua cea mai studiată limbă, după engleză. De asemenea, este a doua limbă academică din lume şi a doua limbă în care se publică cele mai multe cărţi, ziare sau pagini web. În plus, spaniola este a treia cea mai folosită limbă pe internet, după engleză şi chineza mandarin. Cu alte cuvinte, este o limbă potrivită pentru a comunica în lumea virtuală.
Spaniola este una dintre limbile oficiale ale ONU, UNESCO, UE, dar şi a altor instituţii internaţionale (FMI, UNICEF, NATO, FAO, etc…).

Spaniola este o limbă uşor de învăţat, cu un vocabular de bază latin şi multă influenţă din limba engleză, cu puţine dificultăţi fonetice, pentru că se citeşte cum se scrie, şi cu o gramatică complexă, dar bine structurată. (fata de portugheza este mult mai usor de invatat)
Si invatarea limbii portugheze are avantajele ei, dar parca mai multe are spaniola happy

| edani99 explică (pentru DaCumSaNu):

Un raspuns foarte bun care cred eu ca m-a lamurit.

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dintre astea 2 spaniola.

| RAY a răspuns:

Spaniola,gandeste te ca poti merge in Spania o tara mai bogata ca portugalia/brazilia, plus ca in multe state ale EU sunt multe firme din Spania

| GabiDumitrescu a răspuns:

Engleza-germana, lasa naibii limbile latine.

| Pabibabum09 a răspuns:

Spaniola. happy Gandeste-te doar la cate tari vorbitoare de spaniola in lumea întreaga exista si la joburile de acolo! Pe scurt, o multitudine de oportunități! big grin