| sokeging a întrebat:

Sunt intr-o dilema am primit o oferta de studiu pentru screenwriter si film studies(film director) in Anglia insa am primit o speranta cum ca se poate sa studiez aceste lucruri si in Seoul(Corea de Sud).Nu stiu ce sa fac,imi doresc sa pot face o cariera si un nume in filme si seriale,insa preferatele mele sunt k-dramas si korean historicals drama pe care as vrea sa le scriu si regiza,si as dori ca in viitor viata mea sa fie in Coreea de Sud,pe de o parte in Anglia am sanse ca Hollywood-ul sa ma atepte si sa-mi deschida o palma,invatand direct de la mari regizori si screenwriters ai zilelor noastre,nu stiu ce sa fac inima imi spune doar un lucru,mai e timp pana la sfarsitul anului scola, caci sunt intr-a 12, dar mintea imi spune Anglia,inima imi spune tara unde as vrea sa imi intemeiez o familie sa cunosc sufletul pereche sa-mi fac prieteni,efectiv sa-mi traiesc viata acolo creand scenarii pentru ca-dramas, Corea de Sud, aveti un sfat?

4 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Cand expira oferta pentru UK? Pana cand trebuie sa dai un raspuns? E suficient timp cat sa ti se confirme intre timp si cea pentru Corea?

Daca dorinta ta cea mai mare e sa pleci spre Asia, eu te sfatuiesc, daca ai sustinerea financiara si morala a familiei, sa incerci Corea. Nu ai sa ai regrete ulterior... Daca nu o sa mearga acolo lucrurile cum vrei, te intorci impacat cu ideea ca ai incercat. In schimb, daca alegi din prima UK fara sa te zbati pentru cealalta te vei intreba mereu cum ar fi fost daca...

In orice caz, orice alegi, daca o sa studiezi cu pasiune si te concentrezi pe ceea ce faci, ai sanse mari sa te remarci, indiferent la ce universitate mergi.

| sokeging explică (pentru PeFuga):

Din pacate nu sunt posibilibati ca un student roman sa studieze din rpima in Seoul trebuie sa studiezi la o facultate din strainatate si de acolo in ultimul an cel putin ma pot transfera acolo. Facultatea din Anglia dureaza doar 3 ani si ma gandesc ca fie din al 2-lea sau din al 3-l2a sa imi reintorc ochii spre Coreea, ma doare putin ca nu am cum sa plec in Seoul, insa poate nu-i rau, o sa invat cinematografie englezeasca si poate asta va fi un avantaj atunci cand voi da ochii cu producatorii coreeni.

| PeFuga a răspuns (pentru sokeging):

Aha, am inteles. Pai in acest caz de ce stai pe ganduri? Go for UK! Trebuie de la inceput sa spui daca pleci dupa 2 ani in Corea? Sau ai posibilitatea de a lua o decizie in anul 1 sau 2? Sa stii ca oricat de mult visezi acum la Seoul, exista si sansa sa te indragostesti iremediabil de Anglia si sa nu mai vrei sa pleci. Nu ai de unde sti ce ai sa intalnesti acolo, dar important este ca stii care este visul tau, asa ca urmeaza-l! Fa facultatea aia oriunde ai posibilitatea de a obtine o diploma recunoscuta si apreciata de oamenii care conteaza in domeniul ales de tine.

| sokeging explică (pentru PeFuga):

Corect! Dar oricum eu singurele seriale de televiziune o sa le fac numai in Seoul cateva scenarii de filme pentru Hollywood vreau sa le scriu.